Dodaj ogłoszenie o pracy


Kontener dobry do przewozu i na mieszkanie

Rynek kontenerów to nie tylko przeładunek, składowanie i transport. Kontenery można zastosować jako biuro, mieszkanie, chłodnię a nawet miejsce na spotkania towarzyskie - takie możliwości wykorzystania kontenerów sugeruje firma Balticon.  Z rozwiązań takich korzystają coraz częściej przedsiębiorcy z branży budowlanej, HoReCa czy też organizatorzy imprez masowych. Dzięki temu rynek kontenerowy w Polsce radzi sobie znakomicie.

 

W porównaniu do 2010 roku zanotowano 28proc. wzrost przeładunku w polskich portach kontenerowych, co dało ponad 1,35 mln TEU (kontenerów 20-stopowych). Zauważalnym trendem jest alternatywne wykorzystanie kontenerów transportowych do celów magazynowych lub jako zaplecza biurowe czy socjalne, a nawet kawiarnie czy kluby. Zastosowanie kontenerów ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to rozwiązanie mobilne, można z niego korzystać w dowolnie wybranym miejscu i bez problemu przenieść używając do transportu ciężarówki. Nie bez znaczenia jest też efektywność kosztowa. Wynajęcie kontenera, jako magazyn lub biuro w momencie zwiększonego zapotrzebowania na powierzchnię jest znacznie tańsze niż budowa i utrzymywanie dodatkowego budynku. Ponadto, jest to rozwiązanie w zasięgu finansowym nie tylko dużych spółek, ale też małych firm rodzinnych czy przedsiębiorców indywidualnych. Jest to coraz bardziej zauważalny trend rynkowy, na który odpowiada spółka Balticon, która oferuje nie tylko pełną obsługę depot, transport oraz serwis, ale także sprzedaż, wynajem i dzierżawę kontenerów, przeznaczonych zarówno do transportu morskiego, jak i będących uzupełnieniem zaplecza logistycznego dla firm z wielu branż.

 

Kontener – chłodnia magazynowa
Na szczególną uwagę zasługują kontenery chłodnicze, które stanowią doskonałą alternatywę dla  magazynów chłodniczych. Sprawdzają się przez cały rok, gdyż nowoczesne agregaty, zdolne są utrzymać temperaturę od -30°C do +30°C, pozwalają zmrozić lub odpowiednio schłodzić dany towar, w zależności od pory roku i potrzeb. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w kontenerach chłodniczych sprawiają, że są one energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Jednocześnie ich obsługa jest bardzo prosta – wystarczy podłączyć do prądu. Kontenery chłodnicze stosowane są coraz szerzej m.in. przez centra krwiodawstwa, jako dodatkowe – potrzebne sezonowo – chłodnie do przechowywania krwi i produktów krwiopochodnych. Popularność zdobywają także w gastronomii, np. kiedy niezbędne jest chłodzenie dużej ilości żywności podczas imprez masowych, a warunki sprawiają, że niemożliwe lub nieopłacalne jest zbudowanie magazynu chłodniczego.

 

Biuro, mieszkanie, zaplecze
Drugi rodzaj bardzo popularnych kontenerów wykorzystywany jest często, jako zaplecza na budowach, podczas imprez masowych i w sytuacjach kryzysowych. Mowa tu o kontenerach biurowych, socjalnych i socjalno-magazynowych. Mogą być też stosowane, jako tymczasowe mieszkania socjalne np. w czasie klęsk żywiołowych. Sprawdziły się m.in. podczas powodzi stulecia w 1997 roku, kiedy właśnie z kontenerów powstały całe osiedla mieszkalne dla ludzi pokrzywdzonych przez żywioł. Wykorzystywane są też, jako mobilne biura, szatnie portiernie, garderoby oraz kompleksy sanitarne. Wyposażenie kontenera można dostosować w zależności od potrzeb. Istnieje możliwość zainstalowania ogrzewania, a także sanitariatów. Pozwala to na pozyskanie taniej, łatwo dostępnej i mobilnej powierzchni, co usprawnia procesy logistyczne wielu firm i dużych przedsięwzięć.

 

Spotkania towarzyskie - puby, kluby, kawiarnie
Warto zauważyć, że wykorzystanie kontenerów, jako łatwych do zagospodarowania modułów, staje się coraz bardziej popularne na całym świecie. Na bazie kontenerów powstają duże konstrukcje, takie jak chociażby stacjonarne biura firm lub nawet kawiarnie czy kluby. System modułowy umożliwia szybkie wzniesienie konstrukcji przy relatywnie niskich kosztach inwestycyjnych oraz przenoszenie obiektu z miejsca na miejsce. Wygodne i łatwe w utrzymaniu wnętrza powstałe na bazie kontenerów stanowią doskonałą alternatywę np. dla sezonowych klubów, zachowując jednocześnie wszystkie udogodnienia, takie jak sanitariaty, czy dowolny układ pomieszczeń.

 

Kompleksowość

Kontenery przed dostarczeniem do Klienta, są dokładnie przygotowywane. Do finalnego odbiorcy spółka Balticon dostarcza własnym transportem, do każdego miasta w Polsce. Jest to bardzo duże udogodnienie, które umożliwia pozyskanie niezbędnej powierzchni w dowolnie wybranym momencie. Wierzymy, że dzięki korzyściom, jakie wiążą się ze stosowaniem kontenerów, jako dodatkowych mobilnych powierzchni, rynek ten będzie systematycznie rósł, ponieważ sposoby na wykorzystanie kontenerów ograniczone są jedynie ludzką wyobraźnią.


(Opr. Tomasz Szmid, prezes zarządu Balticon SA)

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.