Dodaj ogłoszenie o pracy


FedEx przejmuje firmę kurierską Opek

Spekulacje, od których aż huczało na rynku KEP o przejęciu polskiej firmy Opek stały się faktem. Firma FedEx Corp. potwierdziła informację o podpisaniu umowy nabycia firmy kurierskiej Opek Sp. z o.o., co stanowi element strategii rozwoju firmy FedEx w Europie.


Transakcja ta zapewni firmie FedEx Express,  dostęp do ogólnokrajowej sieci spedycji lądowej, stanowiącej źródło przychodów na poziomie około 70 mln USD i zapewniającej obsługę 12,5 mln przesyłek rocznie. FedEx oczekuje, że transakcja zostanie sfinalizowana najprawdopodobniej w lecie 2012 r., po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń prawnych. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom finalizacji.
- W ostatnich latach poczyniliśmy znaczące inwestycje w Europie, co przełożyło się na rozszerzenie naszej sieci w tym regionie oraz poprawę jakości obsługi klientów — powiedział Frederick W. Smith, prezes i dyrektor generalny FedEx Corp. - Nasza obecność w Europie ma solidne podstawy: silne przywództwo, sprawne zarządzanie i zaangażowany zespół. Mamy doskonałą strategię, która pozwoliła nam wzmocnić naszą pozycję w regionie, zapewniając ciągły rozwój poprzez zwiększanie liczby bezpośrednio obsługiwanych lokalizacji w Europie.

 

FedEx Express rozszerzył swoją sieć w Europie w 2006 r., przejmując ANC Holdings Limited, firmę kurierską działającą na rynku krajowym w Wielkiej Brytanii. W 2007 r. Rozpoczął pełną działalność operacyjną na Węgrzech w następstwie przejęcia swojego usługodawcy, firmy Flying Cargo Hungary Kft. W 2010 r. firma przeniosła swoje centrum dystrybucyjne na region Europy Środkowo-Wschodniej z Frankfurtu do nowoczesnego ośrodka w Kolonii, a w 2009 r. rozbudował centrum dystrybucyjne w podparyskim porcie lotniczym Roissy - Charles de Gaulle, największym tego typu centrum FedEx poza Stanami Zjednoczonymi. W trwającym roku finansowym 2012 firma otworzyła  26 nowych oddziałów we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Irlandii Północnej i Szwecji. Ponadto w ostatnich latach jednostka biznesowa FedEx Trade Networks znacząco zwiększyła swoją obecność w Europie, włączając do swojej sieci 22 nowych lokalizacji, co zaowocowało uzupełnieniem oferty usług kurierskich.

 

Opek Sp. z o.o. to firma rodzinna założona w 1994 r., posiadająca ugruntowaną pozycję i sieć spedycyjną obejmującą cały kraj. Opek Sp. z o.o. posiada zautomatyzowane centrum dystrybucyjne w podwarszawskich Łomiankach, jak również centra przeładunkowe w Łodzi i Katowicach oraz 44 oddziały na terenie całej Polski. Firma zatrudnia ponad 1200 pracowników oraz ma podpisane umowy z ponad 1300 kierowcami.

- Ta transakcja pozwoli na istotne rozszerzenie aktualnej oferty usług obu firm oraz zapewni nam jeszcze lepsze możliwości wspólnego zaspokajania rosnących potrzeb naszych klientów — powiedział Gerald P. Leary, prezes FedEx Express na Europę, Bliski Wschód, Subkontynent Indyjski i Afrykę. - Nasze dwie firmy są doskonałymi partnerami strategicznymi o wspólnym celu jakim jest zaoferowanie przedsiębiorcom w Polsce lepszych usług, inwestowanie w nasze kadry i wywieranie pozytywnego wpływu na nasze społeczności, zgodnie z duchem odpowiedzialności biznesowej.

- Umowa z firmą FedEx jest rezultatem wielu lat zaangażowania pracowników firmy Opek Sp. z o.o. w zagwarantowanie jak najlepszej obsługi klienta — powiedział Marek Opiński, dyrektor generalny Opek Sp. z o.o.. - Wiemy, że nasi pracownicy i kurierzy będą dumni z dołączenia do zespołu firmy FedEx, która jest jedną z najbardziej podziwianych na świecie, znaną również jako wspaniałe miejsce do pracy.

 

FedEx wszedł na polski rynek w 1989 r. i od tego czasu stale rozszerza gamę swych usług spedycji międzynarodowej. W 2004 r. firma ustanowiła regularne połączenie lotnicze między Warszawą a Paryżem. Rok później otworzyła własne oddziały w portach lotniczych w Katowicach i Warszawie. Uruchomienie w 2009 r. usługi FedEx International Economy Service® rozszerzyło ofertę o alternatywną usługę ekonomicznych przewozów mniej pilnych przesyłek. Ostatnio (w 2011 r.) uruchomiono połączenie między Katowicami a swoim europejskim centrum dystrybucyjnym w Paryżu. FedEx Express zatrudnia aktualnie ok. 120 pracowników w Polsce.
(źr. FedEx Express)

 

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.