Dodaj ogłoszenie o pracy


CEVA przejmuje Borusan Tedarik i rozszerza działalność w Turcji

CEVA Logistics, spółka zależna Grupy CMA CGM, wzmacnia pozycję w Turcji - rynku o kluczowym znaczeniu, podpisując wiążącą umowę nabycia 100% udziałów w Borusan Tedarik Zinciri Çözümleri ve Teknoloji Anonim Şirketi.

Podpisana umowa przeniesienia udziałów przewiduje łączną cenę transakcyjną w wysokości 440 mln USD, z zastrzeżeniem standardowych korekt z tytułu wartości środków pieniężnych netto oraz kapitału obrotowego. Prywatna spółka Borusan Holding posiada 69,47% udziałów w Borusan Tedarik, natomiast pozostałe 30,53% znajduje się w rękach notowanej na giełdzie Borusan Yatırım. Transakcja, która obejmuje spółki zależne Borusan Tedarik w Niemczech, Bułgarii, Hongkongu i Chinach, pozostaje uzależniona od spełnienia standardowych warunków finalizacji oraz uzyskania wymaganych zgód regulacyjnych.
Borusan Tedarik, działająca na rynku tureckim od ponad 50 lat, świadczy kompleksowe usługi logistyczne, w tym logistyki kontraktowej, FVL (logistyki pojazdów gotowych), całopojazdowego (FTL) i drobnicowego (LTL) transportu drogowego, a także frachtu lotniczego, morskiego oraz obsługi celnej. Borusan Tedarik, przy przychodach brutto na poziomie 567 mln USD w 2024 r., posiada zdywersyfikowaną bazę klientów, zarówno globalnych graczy jak i liderów na rynku krajowym, którzy skorzystają z potencjału rozbudowanej i międzynarodowej sieci CEVA.

Do CEVA Logistics dołączy ok. 4 000 pracowników Borusan Tedarik. Rozszerzenie o operacje logistyczne Borusan Tedarik wzmocni obecną pozycję CEVA na rynku tureckim w każdym z kluczowych segmentów usług - transporcie lotniczym, oceanicznym i lądowym, logistyce kontraktowej oraz logistyce pojazdów gotowych (FVL).

Dzięki przejęciu CEVA niemal podwoi skalę operacji magazynowych i dystrybucyjnych prowadzonych na rynku tureckim, zwiększając powierzchnię magazynową o ok. 570 000 m² wobec dotychczasowych 620 000 m². Ponadto połączenie operacji w zakresie transportu lądowego umożliwi realizację blisko miliona krajowych przewozów rocznie, działalność Borusan Tedarik wzmocni też obecną sieć CEVA, łączącą Turcję z rynkami europejskimi. Silna pozycja Borusan Tedarik w sektorze motoryzacyjnym ma zapewnić CEVA awans do grona trzech największych dostawców usług w zakresie logistyki pojazdów gotowych (FVL) w Turcji. Dodatkowo, przepustowość CEVA w transporcie morskim wzrośnie o 25%, a zdolności operacyjne w zakresie frachtu lotniczego uplasują firmę w Top 5 największych operatorów na rynku tureckim.

CEVA Logistics kontynuuje dynamiczny rozwój, zapoczątkowany przejęciem przez Grupę CMA CGM w 2019 roku. Jako strategiczny pion logistyczny Grupy, CEVA zintegrowała już dużych graczy w branży, w tym dział CLS firmy Ingram Micro, GEFCO oraz – w ostatnim czasie – Bolloré Logistics. Dokonała także szeregu przejęć na rynkach lokalnych oraz uruchomiła spółki joint-venture, tym samym przyspieszając swoją ekspansję w kluczowych regionach i sektorach rynku.

Mathieu Friedberg, CEO CEVA Logistics, mówi: „Jako globalny gracz logistyczny z Top 5, uznaliśmy Turcję za jeden z naszych strategicznych rynków, na którym spodziewamy się znaczącego wzrostu. Uzupełnienie naszej dotychczasowej działalności w Turcji o renomowanych ekspertów i operacje Borusan Tedarik pozwoli nam zaoferować jeszcze większą wartość naszym wspólnym klientom, i tym samym rosnąć szybciej niż rynek, w sposób organiczny. CEVA staje się większa, silniejsza i bardziej zaawansowana, dzięki temu możemy rozwijać się jeszcze szybciej”.

Erkan Kafadar, CEO Borusan Group, podkreśla: „Rozpoczęliśmy proces przeniesienia Borusan Tedarik – jednej z naszych inwestycji, która wnosi istotną wartość dla kraju i branży – do CEVA Logistics, globalnego dostawcy zintegrowanych usług logistycznych. Ewolucja firmy, założonej 52 lata temu w celu zaspokojenia wewnętrznych potrzeb logistycznych Grupy, w globalnego gracza, jest dla nas powodem do ogromnej dumy. Traktujemy tę transakcję nie tylko jako przedsięwzięcie biznesowe, ale również wyraz dużego i międzynarodowego zaufania do Turcji. Jako Grupa Borusan, działając zgodnie z dynamiczną strategią portfelową, nadal będziemy przyczyniać się do rozwoju gospodarczego i społecznego naszego kraju poprzez nowe inwestycje”.

(źr. Ceva Logistics)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.