Dodaj ogłoszenie o pracy


Boeing 777 na kołach - jedna z największych operacji transportowych CEVA

CEVA Almajdouie Logistics, spółka joint venture CEVA Logistics, zrealizowała jeden z największych transportów drogowych elementów konstrukcyjnych samolotów w Królestwie Arabii Saudyjskiej i regionie. Przewożonym ładunkiem na trasie liczącej 1 250 km były trzy kadłuby samolotów Boeing 777, sześć skrzydeł samolotu i urządzenia lotnicze. Ta wyjątkowa operacja transportowa, ze względu na skalę oraz ogromne rozmiary i wagę ładunków, łączyła precyzyjne planowanie z inżynierią i wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Trzy kadłuby Boeing 777, sześć skrzydeł samolotów i urządzenia lotnicze zostały przetransportowane przez zespół CEVA Almajdouie Logistics z lotniska w Dżudda do Riyadh Boulevard w Rijadzie. Trasę o łącznej długości 1 250 km, przebiegającą przez miasta i wioski, konwój pokonał w ciągu 14 dni.

Ponad 360 ton na naczepach
Ze względu na wymiary ładunku, ok. 70 m × 6 m × 8 m, do jego przewozu zespół CEVA Almajdouie Logistics musiał wykorzystać zestaw specjalistycznych naczep, tak aby zapewnić właściwy rozkład masy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Trzy kadłuby samolotów, z których każdy ważył ok. 120 ton, zostały załadowane na płaskie 78-osiowe naczepy hydrauliczne. Natomiast transport skrzydeł samolotów zrealizowano przy użyciu 15 specjalnie rozsuwanych naczep niskopodwoziowych. Zadaniem zaangażowanych w projekt inżynierów było precyzyjne obliczenie konfiguracji naczep, tak aby równomiernie rozłożyć ciężar ładunków na osiach i tym samym ochronić infrastrukturę drogową przed uszkodzeniem.

Wyłączenie 120 linii energetycznych
Kluczowe znaczenie dla powodzenia całej operacji miało odpowiednie przygotowanie i precyzyjne zaplanowanie trasy oraz harmonogramów przejazdu konwoju, co wymagało ścisłej współpracy z lokalnymi władzami. Szczególnym wyzwaniem okazała się być organizacja przejazdu naczep z trzema kadłubami samolotów przez miasta i wioski. Zespół specjalnie wybrał drogi o niskim natężeniu ruchu, tak aby zminimalizować koszty przygotowań infrastruktury drogowej do takiego transportu, a jednocześnie ograniczyć możliwe zakłócenia i zwiększyć bezpieczeństwo całej operacji. Było to tym bardziej ważne, że bezkolizyjny przejazd konwoju wiązał się z koniecznością tymczasowego wyłączenia ponad 120 linii energetycznych, biegnących wzdłuż trasy. Dzięki wsparciu Ministerstwa Transportu i Saudi Electric udało się do minimum skrócić przerwy w dostawach prądu oraz zapewnić bezpieczny przejazd.

Doświadczenie globalne łączy się z lokalną znajomość rynku
Zakres i złożoność operacji transportu kadłubów Boeing 777 i skrzydeł samolotów najlepiej pokazują jak duże znaczenie dla sukcesu ma umiejętność połączenia lokalnej wiedzy z globalnym doświadczeniem w zarządzaniu dostawami ładunków specjalnych i ponadgabarytowych. Logistyka projektowa (project logistics) jest jedną z głównych specjalizacji CEVA Logistics. Jako globalny dostawca usług 3PL realizuje transporty specjalne i ponadgabarytowe dla ponad 500 firm z branży energetycznej i przemysłu, w tym lotniczego, paliwowego i gazowego oraz górnictwa. Za zarządzanie i ich organizację odpowiada zespół 350 ekspertów, w ramach działających na świecie ponad 40 dedykowanych hubów operacyjnych CEVA.

CEVA Almajdouie Logistics jest spółką joint venture, która została utworzona w 2024 r. przez CEVA Logistics i Almajdouie Logistics, wiodącego dostawcę kompleksowych rozwiązań logistycznych na Bliskim Wschodzie. Nowa spółka wykorzystuje mocne strony obu firm tak, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zintegrowane rozwiązania logistyczne, i tym samym przyczynia się do rozwoju sektora usług logistycznych w regionie. W spółce większościowy pakiet udziałów ma CEVA Logistics.

(źr. CEVA Logistics)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.