Dodaj ogłoszenie o pracy


Girteka dołącza do testów zrównoważonej logistyki dla farmacji

Przygotowanie rozwiązań transportowych, które będą wspierać zrównoważony rozwój w logistyce farmaceutycznej, wymaga umiejętnego połączenia celów środowiskowych z rygorystycznymi wymogami organizacji łańcuchów dostaw. To było podstawą projektu zrealizowanego wspólnie przez Girtekę, największego europejskiego przewoźnika drogowego i niemiecką firmę farmaceutyczną, przy współpracy z Mercedes-Benz. W ramach partnerstwa, firmy sprawdziły czy i jak w zaprojektowaniu zrównoważonego łańcucha dostaw może sprawdzić się samochód ciężarowy z napędem elektrycznym. Teraz dzielą się wnioskami.

Głównym celem, jaki postawiły sobie firmy, było zaprojektowanie trasy dostaw i odbioru ładunków w transporcie krajowym, przy minimalnym wpływie na środowisko. W realizacji oparto się na szczegółowej analizie, optymalizacji tras, symulacjach i praktycznych testach elektrycznego samochodu ciężarowego (BEV).
– Projekt ten pozwolił na kompleksowe sprawdzenie i zbadanie, w jaki sposób wykorzystanie pojazdów elektrycznych (BEV) można zintegrować z logistyką farmaceutyczną – wyjaśnia Andrius Žukauskas, szef działu e-mobilności w Girtece.

Analiza, optymalizacja i walidacja
W projekcie przeprowadzono testy transportu całopojazdowego (FTL) z wykorzystaniem elektrycznego pojazdu ciężarowego (BEV) na trasie o długości 300 km, tam i z powrotem (roundtrip). Celem była ocena potencjalnej redukcji emisji CO2 w porównaniu z tradycyjnymi samochodami ciężarowymi z silnikiem Diesla. Pierwszy etap to przeprowadzenie szczegółowych analiz i symulacji. Już ich wyniki potwierdziły możliwość redukcji emisji o 25%, nawet przy wykorzystaniu energii elektrycznej z lokalnej sieci.
• Emisja CO₂ przy użyciu samochodu ciężarowego z silnikiem wysokoprężnym: 408,3 kg na dzień roboczy
• Emisja CO₂ przy użyciu BEV (energia z lokalnej sieci): 300,7 kg na dzień roboczy
• Emisja CO₂ przy użyciu BEV (energia odnawialna): 0 kg na dzień roboczy

Innowacje w odpowiedzi na wyzwania
Na etapie planowania wdrożenia pojazdów elektrycznych do działalności operacyjnej pojawiło się wiele wyzwań, szczególnie w kontekście możliwości ładowania.
- Obiekty klienta miały ograniczoną przepustowość sieci, dlatego też bezpośrednie ładowanie zarówno w punkcie wyjazdu jak i docelowym było niewykonalne. Wspólnie z klientem przeanalizowaliśmy kilka opcji, w tym możliwość korzystania z publicznie dostępnych stacji w pobliżu zajezdni, gdzie ładowanie wymagałoby odłączenia naczep. W oparciu o wiedzę i szczegółową analizę, przygotowaliśmy zoptymalizowane rozwiązanie, które pozwoliło uniknąć takich zakłóceń, utrzymać terminowość harmonogramów dostaw i poprawić ogólną wydajność – wyjaśnia Andrius Žukauskas.

Już to wyzwanie pokazało jak dużą rolę odgrywa partnerstwo z kluczowymi interesariuszami. Przy współpracy z jednym z największych producentów samochodów, Mercedes-Benz, Girteka przygotowała rozwiązanie dostosowane do specyficznych wymogów tej trasy. Za najlepszy pojazd do sprawdzenia jak teoria przełoży się na praktykę uznano Mercedes-Benz eActros 600 z akumulatorem o pojemności 621 kWh.

Przeprowadzone testy pozwoliły na wprowadzenie kolejnych ulepszeń. Wybór tego modelu samochodu ciężarowego BEV zoptymalizował planowanie tras, eliminując konieczność ładowania i odłączania naczep w trakcie przejazdu. Z kolei wykorzystanie infrastruktury ładowania zasilanej energią słoneczną dodatkowo zwiększyło efektywność, pozwalając na całkowitą redukcję emisji.
W ciągu pięciu dni Mercedes-Benz BEV został poddany rygorystycznym testom na 300-kilometrowej trasie. Wynikające z nich najważniejsze wnioski to:
• Mniej postojów: wykorzystanie możliwości ładowania w połowie trasy wyeliminowało konieczność rozłączania naczepy na stanowisku ładowania w pobliżu magazynu.
• Większa efektywność operacyjna: optymalizacja procesu pozwoliła na znaczną oszczędność czasu, eliminując dodatkowe postoje i zwiększając efektywność w trakcie jazdy i załadunku.
• Wydajność energetyczna: testowany pojazd osiągnął zasięg do 550 km na jednym ładowaniu, co przewyższyło początkowe założenia, przy jednocześnie niższym niż zakładano zużyciu energii.
• Wpływ na środowisko: wykorzystanie publicznych stacji ładowania zasilanych energią słoneczną pozwoliło na całkowitą redukcję emisji CO₂, co potwierdziło opłacalność BEV w logistyce farmaceutycznej, zgodnie z celami środowiskowymi.

Podsumowanie
Projekt zrealizowany przez Girtekę i jej klienta pokazuje jak kluczowe znaczenie przy opracowaniu zrównoważonych rozwiązań dla logistyki farmaceutycznej, ma podejście oparte na współtworzeniu (co-creation) i innowacjach. Tylko dzięki połączeniu unikalnej wiedzy wszystkich zainteresowanych stron, w tym producentów, przewoźników, klientów i dostawców, możliwe jest projektowanie rozwiązań zgodnych z rygorystycznymi wymogami branży farmaceutycznej i celami środowiskowymi.

Girteka, jako przewoźnik, odegrała tu kluczową rolę w dostosowywaniu podstawowych wymagań operacyjnych, m.in. w zakresie terminowości dostaw i zachowania odpowiednich warunków przewozu ładunków, do celów środowiskowych.
Rozwiązania logistyczne muszą być też uzasadnione ekonomicznie, dla wszystkich zaangażowanych stron. Projekt potwierdził, że integracja pojazdów BEV z sieciami logistycznymi zapewnia korzyści środowiskowe przy zachowaniu efektywności kosztowej, niezawodności i wysokiej jakości usług. Jednocześnie ten model współpracy może być wzorcem dla przyszłych partnerstw, łączących rentowność, doskonałość operacyjną i odpowiedzialność środowiskową.

(źr. Girteka)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.