Dodaj ogłoszenie o pracy


Standardy GS1 wspierają raportowanie ESG

Najnowsze rozwiązanie organizacji GS1 może pomóc w raportowaniu zgodnie z dyrektywą CSRD. Globalne standardy pozwalają gromadzić i współdzielić informacje w całym łańcuchu wartości.

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) nakłada na firmy obowiązek raportowania ESG w oparciu o precyzyjne ujawnienia danych opisane w ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Ich gromadzenie i przetwarzanie to bolączka wielu firm.
Proces raportowania zgodnie z ESRS można usprawnić, jeśli zastosuje się globalne standardy GS1. Zostały one opracowane w taki sposób, aby Uczestnicy Systemu GS1 mogli je stosować do usprawnienia procesów biznesowych, a zwłaszcza operacji w łańcuchach dostaw. Ten międzynarodowy system identyfikacji produktów oraz towarzyszące mu rozwiązania biznesowe do wymiany danych i zarządzania łańcuchem dostaw są rozwijane nieprzerwanie od 1973 roku.
Ich wykorzystanie do kompleksowego raportowania zrównoważonego rozwoju (kwestii Environmental, Social, Governance) opisuje najnowszy raport GS1 Polska, „Niewykorzystany potencjał. Standardy GS1 a raportowanie kwestii zrównoważonego rozwoju, zgodnie ze standardami ESRS”.
- Standardy GS1 mogą wspierać gromadzenie określonych danych ilościowych, ale też wykorzystywanie ich w ramach działalności organizacji może być pomocne przy opisywaniu podejścia do zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju, w tym w zarządzania określonymi procesami i/lub relacjami z określonymi grupami interesariuszy – komentuje dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, autorka raportu i rozwiązania, Partnerka EY.

Standardy GS1 sposobem na pozyskiwanie danych ESG
Raport omawia sprawdzone standardy identyfikacji, gromadzenia i współdzielenia danych. Przedstawia także rozwiązania przekrojowe, takie jak choćby eliminacja tradycyjnych dokumentów papierowych i przejście na Elektroniczną Wymianę Danych (EDI) czy model Paperless, który łączy cyfrowe komunikaty handlowe i transportowe. Przedstawia też elektroniczny list przewozowy (eCMR) czy etykietę logistyczną GS1, dzięki której producenci, hurtownicy, dystrybutorzy, detaliści, przewoźnicy czy operatorzy logistyczni przekazują sobie informacje o transportowanym towarze w ustandaryzowany i zrozumiały na całym świecie sposób.
– O tym, że to dane są walutą przyszłości, przedstawiciele biznesu wiedzą już od dawna. Osobną walutą będą dane ESG, które obecnie albo nie są zbierane i ujawniane, albo są nieporównywalne i słabej jakości. W efekcie są mało użyteczne, zarówno dla przedsiębiorstwa, które te dane zbiera, jak i dla interesariuszy – komentuje dr Marta Szymborska, Menedżerka ds. komunikacji, PR & ESG w GS1 Polska. – Jakość danych ESG i proces ich gromadzenia można ułatwić stosując standardy GS1. To globalny język biznesu, którym „mówią” 2 miliony firm w 150 krajach. Taka skala wykorzystania pozwala wymieniać ustandaryzowane, rzetelne i kompletne dane, a przez to realnie wspierać konkretne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i konsumentów na całym świecie – podkreśla dr Szymborska.

Rozwiązanie można przetestować pod tym linkiem: https://gs1pl.org/zrownowazony-rozwoj-esg-z-gs1-polska/standardy-gs1-a-raportowanie-esrs/

(źr. GS1 Polska)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.