Dodaj ogłoszenie o pracy


NEOM i DSV tworzą spółkę joint venture o wartości 10 mld USD

NEOM i DSV ogłaszają utworzenie spółki joint venture na wyłączność w zakresie logistyki o wartości 10 mld USD, aby wesprzeć rozwój projektów w NEOM w Arabii Saudyjskiej. NEOM będzie posiadał 51% udziałów w spółce joint venture, a DSV pozostałe 49%. Partnerstwo będzie koncentrować się na świadczeniu usług logistycznych dla NEOM w nadchodzących latach.

Zgodnie z umową wspólne przedsięwzięcie będzie zapewniało kompleksowe zarządzanie łańcuchem dostaw, rozwój i inwestycje w aktywa i infrastrukturę transportowo-logistyczną, a także transport i dostawę towarów i materiałów w ramach NEOM.
NEOM przewiduje wzrost popytu na logistykę budowlaną do 31 grudnia 2031 r., a następnie stabilny wzrost logistyki niezwiązanej z budownictwem. Oczekuje się, że oprócz rozwoju usług logistycznych przedsięwzięcie to pobudzi gospodarkę Arabii Saudyjskiej poprzez rozwój infrastruktury i utworzenie ponad 20 000 miejsc pracy.
- NEOM to jeden z największych i najbardziej złożonych projektów na świecie. Daje DSV wyjątkową okazję do wspierania rozwoju będącego liderem innowacji, technologii i transformacji cyfrowej. DSV jest już silnie obecne w Arabii Saudyjskiej i jest to dla nas znacząca szansa na rozwój w regionie – powiedział Jens Bjørn Andersen, dyrektor generalny grupy, DSV.

NEOM i DSV angażują się we wprowadzanie innowacji. Zamierzają przeznaczyć część przychodów spółki joint venture na wspieranie rozwoju przełomowych technologii i komercjalizację nowych, zrównoważonych rozwiązań logistycznych nowej generacji. Wizja poszerza się poprzez utworzenie dedykowanego centrum innowacji w centrum produkcyjnym NEOM.
Spółka czeka jeszcze na zwyczajowe zgody organów regulacyjnych, które mają zostać uzyskane w drugim kwartale 2024 roku.

Skutki finansowe dla DSV
Oczekuje się, że biznesplan wspólnego przedsięwzięcia będzie wymagał inwestycji o wartości 10 mld USD brutto. Zgodnie z biznesplanem całkowite zaangażowanie akcjonariuszy w finansowanie do dnia 31 grudnia 2031 r. wynosi 5 mld USD. NEOM i DSV zobowiązują się do zapewnienia środków finansowych na realizację biznesplanu proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Nie oczekuje się, że wspólne przedsięwzięcie będzie miało jakikolwiek istotny wpływ finansowy na DSV w roku finansowym 2023.

(źr. DSV)

 

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.