Dodaj ogłoszenie o pracy


ID Logistics uruchamia pierwszy oddział i magazyn w UK

Nowy oddział ID Logistics w Wielkiej Brytanii będzie obsługiwać jedną z największych na świecie firm z branży odzieżowej. W magazynie, zlokalizowanym w Northampton, ID Logistics odpowiada za zarządzanie przepływami zwrotów.

ID Logistics został wybrany przez światową grupę odzieżową typu fast fashion, aby zagwarantować jej płynne i efektywne zarządzanie zwrotami. O wyborze zadecydowało bogate doświadczenie operatora w obsłudze firm z sektora e-commerce i tekstylnego.
Nowa umowa rozszerza współpracę partnerską, która wcześniej była realizowana w Polsce przez firmę Spedimex, niedawno przejętą przez Grupę ID Logistics. Magazyn o powierzchni 18 tys. mkw. w Northampton (między Birmingham a Londynem) został uruchomiony w czerwcu 2023 r. i zatrudnia ponad 300 pracowników. Jego działalność dotyczy wyłącznie obsługi zwrotów zamówień e-commerce i B2B, ze szczególnym naciskiem na szybkość reakcji. Produkty, których sprzedaż uzależniona jest od trendów w modzie, muszą być w bardzo krótkim czasie przygotowane w magazynie do ponownego wprowadzenia na rynek.
Co warto podkreślić, zespół magazynu w Northampton w zakresie obsługi procesów e-commerce wspierany jest przez specjalistów z polskiego oddziału ID Logistics.

- Jesteśmy w pełni gotowi na nowe projekty. Bogate know-how ID Logistics zostało uzupełnione w ostatnim czasie o wysoce zaawansowane usługi logistyczne dla branży fashion, dzięki połączeniu ze Spedimex. To daje ogromny potencjał do dalszego rozwoju na rynku e-commerce – mówi Sylwia Dunn, Business Development Director, ID Logistics

Otwarcie nowego oddziału w Wielkiej Brytanii ma strategiczne znaczenie dla Grupy ID Logistics. To jeden z największych rynków logistycznych w Europie, który oferuje duże możliwości rozwoju biznesu. ID Logistics zamierza tu szybko rozwinąć swoją działalność, dzięki zaufaniu międzynarodowych klientów, szczególnie w zakresie obsługi dóbr konsumpcyjnych i e-commerce

(źr. ID Logistics)

 

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.