Dodaj ogłoszenie o pracy


CEVA Logistics i Toyota rozpoczynają testy auta ciężarowego napędzanego wodorem

CEVA Logistics, w ramach partnerstwa z Toyota Motor Europe (TME), będzie testować jeden z pierwszych dostępnych na rynku ciężarowych samochodów z wodorowymi ogniwami paliwowymi (HFC). Prototyp, zaprojektowany dla TME przez holenderskiego producenta VDL Groep, ma być eksploatowany na podstawie pięcioletniej umowy, dekarbonizując łańcuch dostaw TME i dostarczając cennych informacji na temat wydajności technologii HFC.

CEVA przejmie prototyp testowanego samochodu i włączy go do swoich operacji w drugiej połowie 2023 roku. Program pilotażowy pozwoli firmie ocenić korzyści wynikające z wykorzystania ciężarówek napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, jeszcze przed globalnym uprzemysłowieniem tej technologii przewidywanym na koniec tej dekady.

Częściowo sfinansowany przez niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu
Zakup prototypu przez CEVA będzie częściowo sfinansowany kwotą 383 923,20 euro przez niemieckie Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu, w ramach programu „Pojazdy użytkowe i infrastruktura przyjazne dla klimatu (KsNI)”. Program finansowania jest koordynowany przez fNOW GmbH, a wnioski zatwierdzane przez Federalny Urząd Logistyki i Mobilności.

Długoterminowy test ma odegrać ważną rolę w ocenie korzyści wynikających z użycia wodoru w transporcie lądowym oraz rozwoju zrównoważonej infrastruktury wodorowej w Europie. CEVA będzie badać wydajność technologii wodorowych ogniw paliwowych w porównaniu do samochodów ciężarowych z silnikami diesla oraz identyfikować potencjalne przypadki ich zastosowania. Ciężarówka z ogniwami paliwowymi ma być wykorzystywana do realizacji dedykowanych dostaw między dwoma lokalizacjami TME i będzie zasilana wodorem pochodzącym z położonych między nimi stacji. Wykorzystanie samochodu HFC w czasie trwającego 5 lat testu pozwoli CEVA na zmniejszenie jej śladu węglowego o co najmniej 690 ton CO2.

Test z wykorzystaniem samochodów HFC jest częścią działań CEVA Logistics mających na celu wdrażanie różnych inicjatyw w transporcie naziemnym ukierunkowanych na redukcję emisji. Dotyczą one większego wykorzystywania samochodów elektrycznych (EV), biogazu, biopaliw, testowania wodorowych ogniw paliwowych i innych niskoemisyjnych samochodów ciężarowych oraz stosowania rozwiązań kolejowych do przewozu przesyłek całopojazdowych. Oprócz testów samochodów HFC, firma planuje zwiększenie swojej floty pojazdów elektrycznych (EV) do 1450 do końca 2025 roku. CEVA Logistics jest częścią grupy CMA CGM, która postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku. Grupa angażuje się w transformację energetyczną w transporcie morskim i jest pionierem w stosowaniu paliw alternatywnych.

(źr. CEVA Logistics)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.