Dodaj ogłoszenie o pracy


Rohlig Suus Logistics nabył 100% udziałów w spółce Expert

Expert specjalizuje się w dostawach i usługach dodanych dla e-commerce. Przejęcie tej spółki pozwoli Rohlig Suus wzmocnić ofertę drobnicową o usługi dostaw produktów AGD, RTV i mebli na ostatniej mili. Połączenie kompetencji obu firm ma stworzyć pierwszą tak kompleksową ofertę dla graczy e-commerce – od transportu globalnego, przez usługi magazynowe i celne, aż po montaż i konfigurację oraz odbiór starego sprzętu.

Zarówno Rohlig Suus Logistics, jak i Expert liczą na efekt synergii – specjalistyczne kompetencje Experta mają pomóc umocnić wiodącą pozycję firmy w obszarze e-commerce. Gdańska spółka działa na rynku od 13 lat i ma 20 oddziałów w całej Polsce. Wyspecjalizowane ekipy nie tylko dostarczają towar ze sklepów stacjonarnych i internetowych do odbiorców końcowych, ale też świadczą kompleksowe usługi instalacyjne – od montażu mebli po instalacje gazowo-elektryczne czy montaż sprzętu RTV i AGD zgodnie z wytycznymi klientów.

– Rohlig Suus Logistics ma globalne kompetencje w zarządzaniu łańcuchami dostaw, z kolei Expert to wysoka jakość obsługi dostaw ostatniej mili oraz doświadczenie w usługach dodanych. Wierzymy, że kompleksowa oferta B2B i B2C, która powstanie z tego połączenia, pozwoli stworzyć nową jakość na rynku. Wiele firm kurierskich dostarczających niewielkie paczki przyzwyczaiło klientów do określonego poziomu obsługi. Zachowanie tego poziomu przy bardziej skomplikowanych dostawach paletowych jest trudniejsze i wymaga bardzo określonych kompetencji – zwłaszcza, gdy klienci oczekują też podłączenia sprzętu czy montażu mebli. Nasze dostawy będą budować pozytywne doświadczenie klienta i satysfakcję z zakupu i użytkowania nowych mebli czy sprzętu. Nasi nowi Experci wiedzą jak o to dbać, bo to ich jedyny profil działalności i na nim będą się w pełni koncentrować – mówi Adam Galek, członek zarządu Rohlig Suus Logistics.
To nowy rozdział w historii Rohlig Suus Logistics. W nadchodzącym roku Suus chce rozwijać się poprzez akwizycje skupiające się na rynkach zagranicznych w regionie CEE.

– Dołączenie do Rohlig Suus Logistics to wielki sukces dla naszego całego zespołu. Wynikiem współpracy zarówno operacyjnej jak i kapitałowej będzie uzupełnienie szerokiego wachlarza usług, oferowanych przez SUUS o specjalistyczne i kompleksowe rozwiązania dla ostatniej mili. Ponad 43 lata wspólnych doświadczeń pozwolą nam wyznaczyć nowe standardy na rynku i znacząco poszerzyć portfolio klientów grupy. Wyobraźmy sobie scenariusz, gdzie producent/dystrybutor/sklep oferujący swoje produkty, których produkcja odbywa się w innej części globu w ramach jednej umowy z operatorem logistycznym może skorzystać z bezpośredniej dostawy do klienta wraz ze specjalistycznymi usługami instalatorskimi - to ewenement na skalę światową – mówi Kamil Rybiński, COO oraz członek zarządu Expert Sp.z o.o.

Przedstawiciele obu firm zwracają uwagę na rosnące znaczenie specjalizacji w dostawach ostatniej mili. Dla odbiorcy końcowego coraz bardziej liczy się komfort. Firma realizująca dostawy tego rodzaju musi dysponować wyszkolonymi dwuosobowymi załogami, które będą posiadać niezbędne kompetencje techniczne, powinna też być w stanie poradzić sobie z wyzwaniami tzw. odwróconej logistyki – odbiorem starego sprzętu. W kontekście rosnących wymagań w zakresie zrównoważonego rozwoju ten wątek będzie zyskiwał na ważności.

(źr. Rohlig Suus Logistics)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.