Dodaj ogłoszenie o pracy


Volvo dostarcza elektryczne ciężarówki ze stali wolnej od paliw kopalnych!

Jako pierwszy na świecie producent samochodów ciężarowych, Volvo zaczęło stosować stal wolną od paliw kopalnych. Pierwsze elektryczne ciężarówki ze stali wolnej od paliw kopalnych są trafiają już do klientów.

We wrześniu tego roku Volvo Trucks, rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych 44-tonowych samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Niektóre z elektrycznych ciężarówek będą również pierwszymi na świecie, zbudowanymi ze stali wolnej od paliw kopalnych.

- Nasza droga do zerowej emisji netto obejmuje zarówno eliminację paliw kopalnych podczas eksploatacji, jak i z czasem, całkowitą wymianę materiałów w naszych produktach na alternatywy od nich wolne i pochodzące z recyklingu — mówi Jessica Sandström, Senior Vice President of Product Management w Volvo Trucks.

Stal wolna od paliw kopalnych jest produkowana przez szwedzkiego producenta stali SSAB i jest wytwarzana przy użyciu całkowicie nowej technologii wykorzystującej energię elektryczną i wodór wolny od paliw kopalnych. Rezultatem jest znaczne zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat, co stanowi ważny krok w kierunku zerowej emisji netto. Wśród klientów, którzy będą użytkowali elektryczne samochody cężarowe wyprodukowane ze stali wolnej od paliw kopalnych, są Amazon i DFDS oraz, za pośrednictwem firmy transportowej Simon Loos, Unilever.

Pierwsza stal wyprodukowana z wodoru jest wykorzystywana w podłużnicach ramy elektrycznego samochodu ciężarowego, który jest podstawą podwozia, na którym montowane są wszystkie inne główne elementy. Wraz ze wzrostem dostępności stali wolnej od paliw kopalnych będzie ona również wprowadzana w innych częściach pojazdu.

90% samochodu ciężarowego Volvo można poddać recyklingowi
Obecnie około 30% materiałów w nowym samochodzie ciężarowym Volvo pochodzi z recyklingu. Co więcej, do 90% pojazdu można poddać recyklingowi po zakończeniu jejgo eksploatacji. Stal wolna od paliw kopalnych będzie ważnym uzupełnieniem tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu stali stosowanej w samochodach ciężarowych Volvo. 

Volvo Trucks zobowiązuje się do przestrzegania porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych i osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości najpóźniej do 2040 roku.

(źr. Volvo Trucks Polska)

 

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.