Dodaj ogłoszenie o pracy


Polskie lotniska obsłużyły 21 mln pasażerów

Urząd Lotnictwa Cywilnego podsumował ruch na polskich lotniskach za 2011 rok. W ubiegłym roku polskie porty lotnicze obsłużyły 21 711 135 pasażerów, o 6,1% więcej niż rok wcześniej. W porównaniu do portów regionalnych, większą dynamikę wzrostu ruchu zanotował Port Lotniczy Chopina w Warszawie, przez co jego udział w przewozach pasażerskich w Polsce wzrósł z 42% w 2010 do 43% w 2011 roku. Mniej niż liczba pasażerów wzrosła liczba operacji, co oznacza, że polskie porty obsłużyły samoloty o średniej pojemności większej niż w 2010 roku.


Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo duży wzrost przewozów wewnątrzkrajowych. W 2011 roku polskie porty lotnicze obsłużyły 2 264 118 pasażerów podróżujących w rejsach wewnętrznych, czyli o 20% więcej niż rok wcześniej. Dla porównania przewozy międzynarodowe wzrosły w tym czasie o 6%.


W rejsach regularnych, w 2011 roku, tak samo jak rok wcześniej, Polacy najchętniej podróżowali do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Irlandii i Francji. Wśród miast największym powodzeniem cieszyły się natomiast Londyn, Frankfurt i Monachium. W ramach połączeń czarterowych Polacy mniej chętnie odwiedzali Egipt, co było spowodowane niestabilnością w tym rejonie świata. Najchętniej wybierali natomiast Turcję i  Grecję. Najbardziej preferowanymi kierunkami czarterowymi były Antalya, Hurghada oraz Heraklion.
(źr. ULC)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.