Dodaj ogłoszenie o pracy


Grupa Inelo przejęta przez Eurowag

Grupa Inelo, dostawca zintegrowanych rozwiązań technologicznych dla transportu ciężkiego w regionie CEE, kontrolowana od 2018 roku przez fundusz private equity Innova/6 SCA SICAV-RAIF z grupy Innova Capital, została przejęta przez Eurowag. Wartość transakcji to ponad 300 mln euro.

Ogólnoeuropejska zintegrowana platforma płatnicza i mobility, skoncentrowana na branży komercyjnego transportu drogowego (CRT) przejmuje 100 proc. udziałów polskiej spółki. Tym samym rozszerza swoje portfolio o lidera nowoczesnych rozwiązań do zarządzania czasem pracy i flotą, obecnego na 16 europejskich rynkach i praktycznie podwaja swoją bazę urządzeń telematycznych. Przed Grupą Inelo otwierają się nowe możliwości na europejskim rynku rozwiązań dla transportu, z kolei założyciel i CEO Eurowag, Martin Vohánka podkreśla, że akwizycja przyspieszy rozwój zintegrowanej platformy typu end-to-end i pozwoli uczynić branżę CRT wydajniejszą i bardziej transparentną.

Grupa Inelo to międzynarodowy specjalista od rozwiązań dla komercyjnego transportu drogowego. Firma jest obecna na kilkunastu europejskich rynkach i od 20 lat wyposaża sektor TSL w cyfrowe rozwiązania z zakresu systemów satelitarnej lokalizacji pojazdów oraz oprogramowania do analizy i rozliczania czasu pracy kierowców. Przez ostatnie kilka lat, działając w ramach funduszu Innova Capital, dokonała 4 strategicznych akwizycji spółek: NUSS, Marcos Bis, CVS Mobile oraz FireTMS. Umożliwiło to Grupie dynamiczny rozwój i przekształcenie się z lokalnego gracza w lidera w obszarze zintegrowanej technologii dla transportu w regionie CEE. Ponadto po ostatnich akwizycjach Grupa Inelo stała się też numerem 1. na rynku TMS w Polsce. Obecnie około 87 tys. pojazdów posiada zainstalowane urządzenia telematyczne Grupy Inelo, z oprogramowania do rozliczania czasu pracy korzysta ok. 100 tys. kierowców, a blisko 60 tys. jest rozliczanych w ramach usługi OCRK. Ponadto polska spółka zaopatruje 43 inspekcje kontrolne w 23 krajach w narzędzia pozwalające nadzorować międzynarodowy transport drogowy.

- Jesteśmy beneficjentem fali digitalizacji branży komercyjnego transportu drogowego i ten potencjał dostrzegła Grupa Eurowag. Cieszę się, że dzięki partnerstwie z Eurowag będziemy mogli kontynuować rozwój oferty „one stop shop” dla sektora CRT na terenie całej Europy, a łącząc siły z paneuropejskim liderem znacznie przyspieszymy – mówi Magdalena Magnuszewska, prezes Grupy Inelo.

Eurowag został założony w 1995 roku i jest wiodącą ogólnoeuropejską zintegrowaną platformą płatności i mobilności, skoncentrowaną na branży komercyjnego transportu drogowego. Innowacyjne rozwiązania Eurowag wspierają funkcjonowanie małych i średnich firm z branży CRT w całej Europie, dzięki połączeniu rozwiązań płatniczych, bezproblemowej technologii, cyfrowemu ekosystemowi opartemu na danych oraz jakościowej obsłudze klienta. W 2022 roku została włączona do indeksu giełdowego FTSE 250 na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. Dokonana akwizycja umacnia pozycję Eurowag w Polsce, czyli w kraju, który jednocześnie posiada największą flotę transportową w całej UE i jest liderem na europejskim rynku komercyjnych przewozów drogowych. Ponadto umożliwia Eurowag ekspansję geograficzną m.in. w kierunku Słowenii, Chorwacji i Serbii oraz zapewnia oprogramowanie dla służb publicznych w 23 krajach EU, pozwalające nadzorować branżę CRT.

- Ta strategicznie ważna dla nas transakcja nie tylko znacząco powiększa skalę działalności Eurowag, ale także przybliża nas do celu, jakim jest dostarczenie w pełni zintegrowanej, cyfrowej i kompleksowej platformy typu end-to-end dla klientów z sektora komercyjnego transportu drogowego. Grupa Inelo rozszerza naszą sieć o ok. 87 tys. pojazdów ciężarowych wyposażonych w urządzenia telematyczne i umacnia naszą pozycję wiodącego dostawcy rozwiązań do zarządzania flotą dla branży CRT w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co ważne, dodaje także nowe produkty do naszej platformy w zakresie rozwiązań do zarządzania czasem pracy, które stanowi usługę o znaczeniu krytycznym i decyduje o retencji klientów. Z niecierpliwością czekamy na powitanie Magdaleny Magnuszewskiej oraz całego zespołu Inelo w Eurowag i współpracę z nimi przy rozwoju naszej cyfrowej platformy typu end-to-end – mówi Martin Vohánka, Eurowag.

Inelo pod skrzydłami Innovy – 4 lata współpracy
Inelo zmienia właściciela po ponad czterech latach, od kiedy w grupę zainwestował wiodący środkowoeuropejski doradca private equity – Innova Capital. - Jesteśmy zaszczyceni, że nasze doświadczenie, a także zaangażowanie finansowe przyczyniły się do przekształcenia Inelo z lokalnej firmy w wiodącego gracza w Europie Środkowo-Wschodniej w dziedzinie technologii transportowych. Będąc w portfelu funduszu Innova/6, Grupa Inelo dokonało 4 dodatkowych przejęć i znacznie rozszerzyła zarówno swoje portfolio produktowe, jak i zasięg geograficzny. Firma konsekwentnie realizuje skuteczną strategię one-stop-shop, wykorzystując swoje silne możliwości technologiczne, aby oferować najlepsze w swojej klasie produkty klientom na 16 rynkach europejskich – powiedział Krzysztof Kulig, Senior Partner w Innova Capital. Cieszymy się bardzo, że po prawie pięciu latach naszej współpracy, Inelo będzie miało szansę na dalszy szybki rozwój w Grupie Eurowag. Wierzymy też, że przed zespołem Inelo czeka jeszcze wiele sukcesów i chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, a w szczególności Magdalenie Magnuszewskiej, Prezes Zarządu firmy, za bardzo owocną i udaną współpracę. – dodaje Kulig.

(źr. INELO)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.