Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser testuje egzoszkielety

Dachser po raz pierwszy przetestował aktywne egzoszkielety produkowane przez German Bionic w warunkach codziennej pracy w magazynie. Wkrótce technologia zostanie wdrożona w kolejnych lokalizacjach.

Aktywne egzoszkielety niemieckiego producenta zostały poddane testom w magazynie magdeburskiego centrum logistycznego Dachser. Celem było zebranie danych empirycznych w rzeczywistych warunkach i uzyskanie opinii pracowników. Urządzenia Cray X zapewniają wsparcie w czynnościach związanych z przyjmowaniem towaru, kompletacją zamówień i przy stole do pakowania. Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

- Korzyści wynikające ze stosowania egzoszkieletów szybko stały się oczywiste. Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy zaakceptowali je w mgnieniu oka – mówi Stephan Heinemann, Contract Logistic Manager w Dachser w Magdeburgu.

W przyszłości w magdeburskim centrum logistycznym będą regularnie używane trzy aktywne egzoszkielety. Wdrożenie nowej technologii w swoich magazynie planuje jesienią również centrum logistyczne Dachser w Ulm.

Praca w magazynie nadal wiąże się z dużą ilością pracy fizycznej, na przykład podczas rozładunku towarów. Dachser od dawna stara się zapewnić pracownikom wsparcie techniczne, które ułatwi im wykonywanie wymagających zadań. Egzoszkielety są szczególnie obiecujące. W medycynie tego rodzaju rozwiązania są używane od dawna. W przemyśle natomiast jest coraz więcej urządzeń gotowych do wprowadzenia na rynek. Już w 2019 roku Dachser przeprowadził w magazynach wstępne testy, głównie egzoszkieletów pasywnych z mechanicznymi systemami sprężyn, szynami lub ciężarkami, które pomagają w podnoszeniu ładunków. W międzyczasie aktywne egzoszkielety osiągnęły poziom dojrzałości, który również może usprawnić procesy magazynowe. Aktywne egzoszkielety wykorzystują roboty zasilane bateryjnie, aby ułatwić operacje podnoszenia, znacznie odciążając dolną część pleców osób, które obsługują cięższe ładunki. Ponieważ użytkownicy odczuwają mniejsze zmęczenie, są w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała.

(źr. Dachser)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.