Dodaj ogłoszenie o pracy


Dachser testuje egzoszkielety

Dachser po raz pierwszy przetestował aktywne egzoszkielety produkowane przez German Bionic w warunkach codziennej pracy w magazynie. Wkrótce technologia zostanie wdrożona w kolejnych lokalizacjach.

Aktywne egzoszkielety niemieckiego producenta zostały poddane testom w magazynie magdeburskiego centrum logistycznego Dachser. Celem było zebranie danych empirycznych w rzeczywistych warunkach i uzyskanie opinii pracowników. Urządzenia Cray X zapewniają wsparcie w czynnościach związanych z przyjmowaniem towaru, kompletacją zamówień i przy stole do pakowania. Egzoszkielet pomaga w przenoszeniu i podnoszeniu ciężarów, odciążając pracownika nawet o 30 kilogramów.

- Korzyści wynikające ze stosowania egzoszkieletów szybko stały się oczywiste. Nasi pracownicy są wspomagani podczas przenoszenia cięższych ładunków, a także mają zapewnioną zewnętrzną stabilizację ciała. Zapobiega to nadmiernemu wysiłkowi i ogranicza ryzyko kontuzji. Dodatkową zaletą urządzeń jest łatwość obsługi, co sprawiło, że testerzy zaakceptowali je w mgnieniu oka – mówi Stephan Heinemann, Contract Logistic Manager w Dachser w Magdeburgu.

W przyszłości w magdeburskim centrum logistycznym będą regularnie używane trzy aktywne egzoszkielety. Wdrożenie nowej technologii w swoich magazynie planuje jesienią również centrum logistyczne Dachser w Ulm.

Praca w magazynie nadal wiąże się z dużą ilością pracy fizycznej, na przykład podczas rozładunku towarów. Dachser od dawna stara się zapewnić pracownikom wsparcie techniczne, które ułatwi im wykonywanie wymagających zadań. Egzoszkielety są szczególnie obiecujące. W medycynie tego rodzaju rozwiązania są używane od dawna. W przemyśle natomiast jest coraz więcej urządzeń gotowych do wprowadzenia na rynek. Już w 2019 roku Dachser przeprowadził w magazynach wstępne testy, głównie egzoszkieletów pasywnych z mechanicznymi systemami sprężyn, szynami lub ciężarkami, które pomagają w podnoszeniu ładunków. W międzyczasie aktywne egzoszkielety osiągnęły poziom dojrzałości, który również może usprawnić procesy magazynowe. Aktywne egzoszkielety wykorzystują roboty zasilane bateryjnie, aby ułatwić operacje podnoszenia, znacznie odciążając dolną część pleców osób, które obsługują cięższe ładunki. Ponieważ użytkownicy odczuwają mniejsze zmęczenie, są w stanie utrzymać prawidłową postawę ciała.

(źr. Dachser)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.