Dodaj ogłoszenie o pracy


Rohlig Suus Logistics otwiera 4. oddział w Czechach

W kwietniu 2022 r. Rohlig Suus Logistics otworzył czwarty oddział w Czechach. Nowe biuro w Pilźnie specjalizuje się w realizacji usługi 4PL, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynku CEE na kompleksowe zarządzanie łańcuchami dostaw.

Operator 4PL odpowiada za koordynację działań różnych operatorów logistycznych – w tym zarówno za usługę celną, logistykę kontraktową, jak również spedycję w ramach wszystkich frachtów. Model ten pozwala na planowanie, realizację oraz kontrolę działań na każdym etapie operacji w czasie rzeczywistym.

– W Pilźnie zarządzamy procesami logistycznymi zarówno pod kątem ekonomicznym, jak również zapewniamy audyt kosztów transportu. Nasze usługi przynoszą realne korzyści dla klientów, jak m.in. uproszczenie procesów, oszczędności czasu i zwiększoną kontrolę nad łańcuchem dostaw. Możemy również wspierać klientów w pojedynczych elementach, jak np. audycie kosztów transportu i w ich optymalizacji – mówi David Rákos, dyrektor oddziału Rohlig Suus Logistics w Pilźnie.

Pilzno to czwarty oddział Rohlig Suus Logistics w Czechach i będzie kierowany przez Davida Rákosa i Václava Rábę, którzy mają ponad 10-letnie doświadczenie w logistyce 4PL, zdobyte w ramach organizacji takich jak: DHL Freight czy Sony DADC. Obaj będą zajmować się organizacją i optymalizacją dostaw dla klientów Grupy SUUS.

– Usługi 4PL to naturalny kierunek rozwoju dla kompleksowych operatorów logistycznych, takich jak SUUS. Od lat specjalizujemy się w usługach typu VMI (Vendor-Managed Inventory) czy Control Tower, w ramach których wspieramy zarządzanie skomplikowanymi łańcuchami dostaw w ujęciu globalnym. W ubiegłym roku rozwinęliśmy nasze kompetencje w przygotowywaniu klientów do zawirowań w łańcuchach dostawa i projektowaniu bezpiecznych łańcuchów, uruchamiając jednostkę doradztwa logistycznego, Suus Advisory oraz Logistics Solution Design – mówi Piotr Iwo Chmielewski, członek zarządu Rohlig Suus Logistics. – Od kilku miesięcy obserwujemy wzmożone zainteresowanie takimi usługami w całym naszym regionie. Cieszymy się, że od teraz możemy uzupełnić nasz portfel Supply Chain Solutions o wsparcie 4PL realizowane przez specjalistów z tak świetnym doświadczeniem – dodaje członek zarządu.

(źr. Rohlig Suus)

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.