Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska otworzy drugą warszawską sortownię

Poczta Polska i Panattoni podpisali umowę na wynajem ponad 50 tys. mkw. powierzchni operacyjno-logistycznej. Warszawa II to kompleks budynków, które Poczta zamierza pozyskać w ramach realizacji projektu strategicznego Architektura Sieci Logistycznej. Celem inwestycji jest optymalizacja procesów logistycznych, co przełoży się na wzrost terminowości, przepustowości i jakości świadczonych usług. Hale będą gotowe pod koniec 2023 roku.

Umowa między Pocztą Polską i Panattoni na najem hali logistycznej została podpisana w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego na okres 20 lat. Deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych, zgodnie z zaakceptowanym przez Pocztę Polską harmonogramem, rozpocznie w najbliższym czasie prace projektowe, a następnie budowlane, obejmujące powstanie dwóch odrębnych budynków, połączonych z towarzyszącymi obiektami i siecią komunikacyjną.

– Celem Poczty Polskiej jest utrzymanie konkurencyjnej pozycji na dynamicznie zmieniającym się rynku usług e-commerce. Pozyskanie nowego obiektu logistycznego bezpośrednio w obszarze Warszawy umożliwi obsługę rosnącego wolumenu przesyłek paczkowych i paletowych oraz automatyzację procesów logistycznych. Wzrost wydajności sieci logistycznej poprawi standardy świadczonych usług, a w szczególności także ich terminowość – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Inwestycja powstanie w rejonie Warszawy i składać się będzie z 2 obiektów, z przeznaczeniem na funkcje węzła rozdzielczego do obsługi przesyłek paczkowych oraz paletowych, nadchodzących z innych węzłów rozdzielczych w kraju oraz z własnego obszaru działania, w tym również nadawanych przez klientów masowych. W skład tych obiektów wejdzie hala magazynowa cross dock o powierzchni ponad 12 tys. mkw. oraz hala magazynowo-operacyjna o powierzchni ponad 26 tys. mkw. Dodatkowo zostaną ulokowane strefy z funkcją wsparcia oraz zaplecza technicznego. Dopełnieniem, zakładanej przez Pocztę Polską funkcjonalności obiektu, będzie zabezpieczenie ponad 400 miejsc parkingowych umiejscowionych w bezpośrednim otoczeniu hal operacyjnych oraz przy wjeździe na obiekt.

– Poprawa warunków infrastrukturalnych pozwoli na wprowadzenie nowego standardu opracowania przesyłek KEP, co w znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia potencjału warszawskiej sortowni i przełoży się na wzrost efektywności całej sieci logistycznej Poczty Polskiej. Uruchomienie sortowni w nowej lokalizacji pozwoli na optymalizację kosztów opracowywania przesyłek, dodatkowo stanowić będzie istotną korzyść z punktu widzenia ergonomii i organizacji pracy – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacji inwestycji, w IV kwartale 2023 roku wykonawca przekaże Poczcie Polskiej do użytkowania obiekt o powierzchni ponad 50 tys. mkw. Jednocześnie jeszcze w tym roku zostało zaplanowane uruchomienie postępowania na umaszynowienie nowej hali.
Sieć logistyczna Poczty Polskiej obejmuje 14 sortowni regionalnych oraz 13 sortowni lokalnych, które w połączeniu z siecią 7600 placówek pocztowych stanowią zaplecze infrastrukturalne dla rozwoju logistyki.

(źr. Poczta Polska)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.