Dodaj ogłoszenie o pracy


Colliers kończy działalność w Rosji i Białorusi

Po ponad 28 latach działalności Colliers kończy działalność w Rosji i na Białorusi. To odpowiedź firmy na rosyjską inwazję na niepodległe państwo Ukrainę i jej obywateli oraz akt poparcia wobec wszelkich sankcji nałożonych na Rosję przez społeczność międzynarodową. Jak wyjaśnia firma, działania prowadzone przez Rosję nie znajdują żadnego uzasadnienia i są całkowicie sprzeczne z zasadami demokracji i wolności, które są bliskie Colliers.

- Jestem zbulwersowany i zasmucony agresją, w konsekwencji której wiele osób niepotrzebnie straciło życie, a miliony Ukraińców musiało opuścić swoje domy. Nie możemy i nie będziemy stać bezczynnie. Nasza decyzja o wyjściu z Rosji i Białorusi jest decyzją, którą podejmujemy z pełną świadomością i przekonaniem. Dziękujemy naszym lokalnym pracownikom i partnerom za ich wieloletnią pracę – powiedział Jay Hennick, Global President & Chief Executive Officer w Colliers.

Colliers nadal stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i dobro swoich pracowników i klientów na Ukrainie, a także w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W wyniku konfliktu zbrojnego biuro firmy w Kijowie zostało zamknięte, a wszelkie operacje biznesowe zawieszone. Firma koncentruje się obecnie na wspieraniu ukraińskich pracowników, którzy pozostają w kraju oraz tych, którzy szukają schronienia poza jego granicami, a także ich rodzin, które ucierpiały w wyniku działań Rosji. Oddziały Colliers w sąsiednich krajach zapewniają im m.in. tymczasowe zakwaterowanie oraz wsparcie finansowe.

– Jesteśmy poruszeni falą wsparcia ze strony pracowników Colliers z całego świata, którzy starają się pomóc w każdy możliwy sposób – dodaje Jay Hennick.
Firma i członkowie kadry zarządzającej przekazali znaczne darowizny na rzecz Ukraine Crisis Appeal za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i innych organizacji charytatywnych. Aby zmaksymalizować wsparcie dla pomocy humanitarnej, Colliers zbiera również darowizny od pracowników za pośrednictwem Colliers Crisis Fund.

(źr. Colliers)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.