Dodaj ogłoszenie o pracy


Telepraca szansą na aktywność zawodową osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy

Telepraca jest nowoczesną formą zatrudnienia z powodzeniem stosowaną w krajach Europy Zachodniej. Najbardziej popularna jest w Finlandii, gdzie aż 17 proc. ogółu pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Ta forma pracy  umożliwia też aktywizację osób niepełnosprawnych ruchowo, wśród których jest wielu specjalistów. Niestety u nas telepraca nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Z danych PARP wynika, że tylko w 3,2 proc. polskich firm pracownicy zatrudnieni są wyłącznie w tej formie.

 

Przyczyną takie stanu rzeczy są głównie bariery prawne i zbyt szczegółowe obowiązki z zakresu bhp nałożone na pracodawców. - Przepisy są wręcz absurdalne i wskazują na odpowiedzialność pracodawcy m.in. za wilgotność i temperaturę powietrza w domu telepracownika. Pracodawcy od dawna postulują zmianę regulacji bhp w stosunku do osób świadczących pracę z domu - mówi  Wioletta Żukowska ekspert Pracodawcy RP.

Zgodnie z kodeksem pracy telepracownikiem jest osoba zatrudniona, wykonująca pracę poza zakładem pracy, przekazująca pracodawcy wyniki swojej pracy, w szczególności za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zdalnie najczęściej pracują tłumacze, projektanci, osoby zajmujące się obsługą klienta i sprzedażą przez telefon, analitycy finansowi, księgowi. Telepraca dobrze sprawdza się też w przypadku wolnych zawodów. Często w tej formie pracuje też szeroko pojęty marketing i PR. Wielu jest również pracowników mobilnych, działających w sprzedaży, zaopatrzeniu, łańcuchu dostaw, relacjach z klientami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby katalog zawodów, które można wykonywać na zasadzie telepracy się poszerzał np. o zawody z branży TSL, ja spedytor. Niestety definicja prawna telepracy jest zawężająca, co utrudnia pracodawcom i zniechęca do uruchamiania miejsc pracy w takiej formie.
- Proponujemy rozszerzenie tej definicji, tak aby mogłaby to być każda praca realizowana poza siedzibą firmy, wymagająca indywidualnego porozumiewania się na odległość, w tym również przy wykorzystaniu przesyłu danych. Wówczas więcej grup zawodowych mogłoby świadczyć  telepracę. Przeprowadzone badania pokazują, że co piąty Polak chciałby pracować na zasadach telepracy - wyjaśnia Wioletta Żukowska.

 

Dzisiaj firmy z różnych sektorów oferują możliwość pracy w tej formie. Wydaje się, że również na rynku logistycznym, w przypadku spedytorów możliwa jest telepraca, gdyż organizowanie przewozów, zwłaszcza międzynarodowych odbywa się przy wykorzystaniu głównie komunikatorów i narzędzi dostępnych z poziomu Internetu. Niemniej jednak, aby telepraca była wykonywana zgodnie z prawem musi być poprzedzona odpowiednim porozumieniem, które określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
- Uważam, że w branży TSL jest miejsce dla pracowników niepełnosprawnych ruchwo, gdyż nie wszystkie zadania muszą być realizowane w siedzibie pracodawcy. Zależy to jednak od indywidualnych potrzeb i możliwości organizacji. Warto podkreślić, że nasze oferty pracy kierujemy do wszystkich, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne stanowiska. W mojej ocenie uwarunkowania prawne słabo stymulują motywację do implementacji takich rozwiązań. Benefity z zatrudnienia osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności nie są adresowane do szerszego grona, ponieważ dotyczą głównie pracodawców posiadających status zakładu pracy chronionej. Dlatego w obecnej chwili nie mają one dużego znaczenia przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu niepełnosprawnych osób - komentuje Anna Glib, HR manager DHL Global Forwarding.

 
Telepraca to przede wszystkim szansa na aktywność zawodową dla osób zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy, w szczególności rodziców małych dzieci i osób niepełnosprawnych ruchowo, dla których codzienna droga do pracy jest dużym utrudnieniem. Dzięki pracy w domu unikają oni konieczności pokonywania barier architektonicznych czy geograficznych, w ten sposób mogą w pełni uczestniczyć w życiu zawodowym. Dla grupy osób niepełnosprawnych, zwłaszcza z dużymi problemami w przemieszczaniu się, telepraca może być jedyną realną możliwością pozyskania zatrudnienia i niezależności ekonomicznej.

Nieznany jest udział osób niepełnosprawnych zatrudnionych na zasadach pracy zdalnej, ale szacuje się, że pracujących stale niepełnosprawnych telepracowników jest od kilkuset do 1,5tys. To kropla w morzu z wysokim bezrobociem wśród tej grupy osób będących w wieku zawodowym. Duży wpływ na taką sytuację ma brak odpowiednich rozwiązań ekonomicznych i prawnych oraz niewystarczające działania promocyjne. Należałoby podjąć odpowiednie kroki, aby zachęcić osoby niepełnosprawne do korzystania z telepracy, ale także zachęcać samych pracodawców do ich zatrudniania.

- W logistyce z powodzeniem można znaleźć miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. W Rohlig Suus Logistics najczęściej zatrudniamy je w charakterze osób wspierających funkcjonowanie poszczególnych działów, często w oparciu o telepracę lub pracę zdalną. Obecnie pracuje u nas kilkanaście osób niepełnosprawnych. Liczba ta z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Praca na zasadzie telepracy ma swoje zalety jak i wady. Z perspektywy osoby niepełnosprawnej jest na pewno dobrym rozwiązaniem, jednak z punktu widzenia pracodawcy nie jest to tak oczywiste. Dlaczego? Z jednej strony tzw. praca zdalna zwalnia pracodawcę z kosztów jakie poniósłby podczas dostosowywania stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika, z drugiej jednak – charakter zatrudnienia powoduje, iż pracodawca ma mniejszą kontrolę nad bieżąco wykonywaną pracą. Wiele również zależy od wykonywanego zajęcia. Bez problemu możemy zlecić pracę w charakterze np. telemarketera. Dużo trudniej wyobrazić sobie zdalną pracę spedytora, który musi być w nieustannym kontakcie z wieloma działami firmy, takimi jak sprzedaż czy księgowość, potrzebuje ciągłego dostępu do systemów i dokumentacji - mówi Jacek Głowacz specjalista ds. HR w Rohlig Suus Logistics.


- Warto zaznaczyć, iż ta nowoczesna forma zatrudnienia pozwala pracodawcy na oszczędności na prowadzeniu biura na poziomie nawet do 30 – 40 proc. Faktem jest również że elastyczne miejsce pracy zwiększa jej wydajność aż o 75 proc. Dlatego też w naszej ocenie telepraca to dobre rozwiązanie zarówno dla pracowników, jak i pracodawców - podsumowuje Wioletta Żukowska ekspert Pracodawców RP.

(Opr. Beata Trochymiak)

 

Podstawa prawna telepracy oraz zatrudniania osób niepełnoprawnych
Ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2007 nr 181 poz. 1288), wprowadzająca szczegółowe uregulowania dotyczące telepracy (nowelą tą został w Kodeksie dodany Rozdział II b regulujący zasady zatrudniania pracowników w formie telepracy)
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób
niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 776)

 

Według wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) prowadzonego przez GUS liczba osób niepełnosprawnych w roku 2010 wynosiła około 3,4 mln osób, co oznacza, że 10,7proc. ludności w wieku 15 lat i więcej posiada prawne orzeczenie niepełnosprawności. W 2010 roku aktywnych zawodowo było 17proc. osób niepełnosprawnych w wieku 15 lat i więcej, a udział osób pracujących wśród tej grupy osób w 2010 roku wynosił 14,5proc. 
(źr. GUS BAEL, informacje dot. rynku pracy osób niepełnosprawnych można znaleźć na stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, pod adresem: www.niepelnosprawni.gov.pl)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.