Dodaj ogłoszenie o pracy


Wyniki finansowe Grupy Kuehne+Nagel w trzecim kwartale 2021 roku

Grupa Kuehne+Nagel w trzecim kwartale 2021 roku po raz kolejny odnotowała dobre wyniki biznesowe. Wszystkie jednostki biznesowe były w stanie przekroczyć wyniki z poprzedniego roku. Wynoszące 21,8 mld CHF, obroty netto Grupy w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. były prawie o 50% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a EBIT ponad dwukrotnie przekroczył 1,8 mld CHF.

Transport morski
W trzecim kwartale 2021 r. wymagające środowisko rynkowe w transporcie morskim, z zatłoczonymi portami i niezsynchronizowanymi łańcuchami dostaw, wymagało szczególnie wysokiego poziomu wsparcia i wynikającej z tego niższej wydajności logistycznej. Morska jednostka biznesowa nadal koncentrowała się na transporcie towarów o złożonych wymaganiach. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r. wolumeny kontenerów wynoszące 3,4 mln TEU były nieco wyższe niż w poprzednim roku. Obroty netto jednostki wyniosły 9,1 mld CHF, a EBIT 991 mln CHF. Współczynnik konwersji wyniósł 52,5%.

Transport lotniczy
Przy silnym wzroście wolumenów dział logistyki lotniczej w trzecim kwartale 2021 r. po raz kolejny odnotował wzrost udziału w rynku. Ograniczone na całym świecie zdolności ładunkowe wymagały rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta. Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na usługi dla produktów farmaceutycznych i podstawowych, a także dla e-commerce. Wolumen przewozów lotniczych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. był o około 50% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i wyniósł 1,6 mln ton, z czego około 20% to efekt przejęcia chińskiego spedytora lotniczego Apex. Obroty netto wyniosły 6,6 mld CHF, a EBIT 645 mln CHF. Współczynnik konwersji wyniósł 41,2%.

Transport drogowy
Dział logistyki drogowej w trzecim kwartale 2021 r. ponownie był w stanie znacząco zwiększyć wolumen przesyłek Wykorzystanie przepustowości sieci było wysokie, szczególnie w Europie; popyt utrzymywał się również w Ameryce Północnej. Popyt na cyfrowe rozwiązanie do globalnej odprawy celnej był szczególnie duży. Obroty netto jednostki za pierwsze dziewięć miesięcy 2021 r. wyniosły 2,7 miliarda CHF, a EBIT prawie się podwoił do 75 milionów CHF w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Cyfrowa platforma rezerwacji transportu drogowego, eTrucknow, ponownie odnotowała silny wzrost. Usługa, która do tej pory koncentrowała się głównie na Azji, jest obecnie wdrażana na całym świecie i jest już dostępna w ponad 20 krajach.

Logistyka kontraktowa
W trzecim kwartale 2021 roku logistyka kontraktowa odnotowała bardzo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych, szczególnie w Ameryce Północnej. Wysoka liczba zamówień została ponownie odnotowana w sektorach e-commerce i farmacji. Ze względu na zbycie działalności w Wielkiej Brytanii na początku roku obroty netto w wysokości 3,4 miliarda CHF w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 r. były niższe niż w roku poprzednim. EBIT poprawił się do 114 mln CHF. W III kwartale 2021 roku dział logistyki kontraktowej pozyskał kolejnych klientów na magazynowanie szczepionek. W tym celu istniejące centrum dystrybucji z kontrolowaną temperaturą w Belgii jest obecnie rozbudowywane do łącznej powierzchni 25 000 mkw.

(źr. Kuehne + Nagel)

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.