Dodaj ogłoszenie o pracy


NREP - skandynawski inwestor logistyczny wchodzi na polski rynek

NREP, skandynawski inwestor na rynku nieruchomości w krajach nordyckich, chce rozpocząć działalność na polskim rynku nieruchomości magazynowych oraz mieszkaniowych. W najbliższym czasie NREP, znany z innowacyjnego i odpowiedzialnego podejścia do realizowanych projektów, zamierza otworzyć biuro w Warszawie. Firma sfinalizowała właśnie zakup portfela logistycznego o powierzchni 130 tys. mkw oraz ponad 1 tys. nowych mieszkań w Warszawie.

- Po 15 latach obecności w branży nieruchomościowej w krajach nordyckich, podjęliśmy decyzję o wejściu na inne rynki, a Polska będzie pierwszym pozanordyckim krajem, na którym NREP zainwestuje. W naszej filozofii rynkowej kluczowa jest orientacja na klienta i zrównoważone podejście do nieruchomości, również w zakresie stosowania rozwiązań ekologicznych. Wierzymy, że te wartości będą naszą znaczącą przewagą również dla polskich partnerów i klientów – mówi Claus Mathisen, prezes zarządu i partner NREP. „Jednocześnie kluczowym elementem w naszym podejściu biznesowym jest posiadanie silnych lokalnych zespołów, które podzielają naszą filozofię i zasady etyczne. Istotnym krokiem w realizacji tej strategii będzie stworzenie warszawskiego biura NREP, które powinno powstać w ciągu najbliższych tygodni, a zatrudnienie na poziomie 8-10 osób osiągnąć do końca 2021 r. – dodaje prezes zarządu NREP.

W sektorze mieszkaniowym, spółka zamierza oferować mieszkania na wynajem, koncentrując się w początkowej fazie na mniejszych, nowoczesnych lokalach zaprojektowanych z myślą o niewielkich gospodarstwach domowych, takich jak młodzi profesjonaliści, single lub pary bez dzieci. W ramach pierwszej transakcji mieszkaniowej na polskim rynku przejmie ponad 1000 mieszkań z oferty fińskiego dewelopera YIT. Z czasem nie wyklucza podjęcia się realizacji wysokiej jakości wielorodzinnych budynków mieszkalnych i ambitnych projektów deweloperskich. W centrum uwagi NREP w Polsce będzie również logistyka. Logicenters, wyspecjalizowana w segmencie magazynowym platforma, posiada 1,5 miliona metrów kwadratowych w całej Skandynawii i oferuje nieruchomości logistyczne zorientowane na klienta i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.
- Jesteśmy największym pannordyckim dostawcą nowoczesnych obiektów logistycznych, a polski rynek jest jednym z kluczowych w Europie – w dodatku rozwija się cztery razy szybciej od np. szwedzkiego. Polska jest czasami opisywana jako europejski tygrys gospodarczy, z niskim bezrobociem i rosnącymi płacami. Jednak jakość i podaż nieruchomości pozostaje w tyle za imponującymi wskaźnikami wzrostu. Dlatego widzimy możliwość wprowadzenia rynkowego podejścia charakterystycznego dla NREP i stworzenia wartości dla wszystkich interesariuszy – tłumaczy decyzję o wejściu na nasz rynek Claus Mathisen.

NREP przejął BIK
W ub.r. NREP zasłynął pozyskaniem, mimo trwającej pandemii, 2 mld euro na nowe inwestycje w ramach funduszu „Nordic Strategies Fund IV”, który inwestuje w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, domy opieki, biura i nowoczesną logistykę w krajach skandynawskich i to właśnie ten fundusz stoi za przejęciem 100 proc. akcji Biura Inwestycji Kapitałowych. Z kolei w marcu br. NREP pozyskał kolejne 900 mln euro dla swojego nowego, półotwartego funduszu „NREP Income+”, którego celem jest długoterminowe inwestowanie w budynki mieszkalne, biura, nowoczesne obiekty logistyczne i infrastrukturę społeczną.

Świetne wskaźniki makroekonomiczne Polski
Jak podkreślają przedstawiciele inwestora ze Skandynawii, Polska jest bardzo dobrze oceniana pod kątem perspektyw i wyników makroekonomicznych. W Polsce znajduje się 5 spośród 20 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Warszawa z kolei ma miejsce w pierwszej 10 największych europejskich miast. Jako przykład zmieniających się trendów dotyczących popytu na nowoczesne mieszkania i powierzchnie, inwestor podaje Helsinki, gdzie nowe jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią aż 52 proc. wszystkich nowych lokali. Wg danych dla Polski na koniec 2018 r., udział jednoosobowych gospodarstw w całej strukturze lokali stanowił 24,1 proc. i tylko na Cyprze, Słowacji i w Portugalii był on niższy. Średnia unijna zaś wynosiła 32,9 proc.

- Naszą ambicją jest uczynić nieruchomości bardziej innowacyjnymi, ekologicznymi i przyjaznymi dla mieszkańców. Zauważamy, że podaż na polskim rynku nieruchomości pozostaje w tyle za wysokim i silnym wzrostem gospodarczym. Dodatkowo procesy demograficzne jeszcze pogłębią ten dysonans. Dziś w Finlandii, szwecji i Danii około 30-40 proc. osób wynajmuje mieszkania, podczas gdy w Polsce ten odsetek stanowi zaledwie 15 proc. Wierzymy, że ten trend nasili się także w Polsce. Chcemy pomóc w tym, by była to transformacja, w której nie zapomnimy o klientach, do których ta oferta będzie kierowana. Trzy na cztery obecne domy w Polsce zostały wybudowane przed 1989 rokiem. Jestem przekonany, że w Polsce zapotrzebowanie na domy wysokiej jakości, z większym naciskiem na potrzeby klientów i rozwiązania ekologiczne będzie w kolejnych latach sukcesywnie rosło, zwłaszcza w obszarze najmu prywatnego - dodaje prezes zarządu NREP.

Zrównoważone projekty
Wizytówką na rynku skandynawskim NREP są innowacyjne i zrównoważone rozwiązania w zakresie nieruchomości. Ambicją grupy jest, realizowanie tej misji również w Polsce. Przykładowo NREP opracował unikalne i wielokrotnie nagradzane projekty mieszkaniowe The Resource Rows i Upcycle Studios w Kopenhadze, wysoce zaawansowane technologicznie budynki cyrkularne (zrealizowane w zgodzie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego). W Upcycle Studios blisko 70% materiałów wykorzystanych do budowy pochodziło z recyklingu, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia emisji CO2. Z kolei władze Sztokholmu, w drodze konkursu, wyłoniły NREP jako realizatora projektów mieszkaniowych w Skarpnäck. Dzięki zwycięskiej pracy "The Idea Factory" powstanie projekt wpisujący się w zasady zrównoważonego rozwoju, który koncentruje się na recyklingu materiałów i wzmacnianiu lokalnej tożsamości obszaru. Zdaniem inwestora tworzenie domów z ponownie wykorzystanych materiałów przyczynia się do kształtowania wpływowej architektury z historią i wzmacnia tożsamość miejsca. Projekt w Skarpnäck obejmuje nieco ponad sto domów i przedszkole. Z kolei w sektorze magazynowym NREP stoi za realizacją największej elektrowni słonecznej zainstalowanej na dachu projektu w Skandynawii. Instalacja w Borås, będzie miała powierzchnię 60 tys. mkw. - równej dziewięciu boiskom piłkarskim - i moc 5 MW. Zasilanie budynków energią pochodzącą w 100% z naturalnych źródeł to kolejny cel, który postawił przed sobą nordycki inwestor.

(źr. NREP)

czy wiedziałeś, że...
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.
W roku 2021 całkowita wartość transakcji w sektorze nieruchomości magazynowych w Europie wyniosła ok. 62 mld euro, co oznacza wzrost aż o 79% w porównaniu do średniej za poprzednie pięć lat. W Polsce odnotowano popyt na poziomie 7,35 mln m kw. oraz wzrost absorpcji o 84% rok do roku. W skali całego kontynentu najwięcej, bo aż 19,5 mld euro, zainwestowano w Wielkiej Brytanii, co stanowi 31% łącznego wolumenu. Wysokie poziomy aktywności inwestycyjnej odnotowano także w Niemczech (8,6 mld euro), Francji (6,5 mld euro), Szwecji (5,8 mld euro) oraz Holandii (5,7 mld euro).
Ponad 60 proc. pracowników w Polsce podczas pracy załatwia swoje prywatne spawy. Z drugiej strony, ponad połowa zatrudnionych odpowiada na służbowe maile i odbiera telefony po godzinach pracy. Jednak zdecydowana większość podczas urlopu z łatwością odrywa się od obowiązków zawodowych i nie odczuwa presji od pracodawcy z tego powodu – tak wynika z globalnego badania Randstad Workmonitor.
Korona-kryzys dotknął niemałą grupę Polaków, ale jak wynika z danych Intrum, kobiety odczuły to bardziej. Pandemia zmniejszyła dochody i dobrobyt finansowy ponad połowy kobiet w naszym kraju (51 proc.) i 41 proc. mężczyzn.