Dodaj ogłoszenie o pracy


FM Logistic wprowadza nowe hasło marki -„Supply Change”

FM Logistic wdraża nowe hasło swojej marki, od 29 czerwca będzie to „Supply Change”. Zastąpi ono dotychczasowe: “The way of excellence between you and your clients”.

“Supply Change” jest przede wszystkim wezwaniem do przekształcenia łańcuchów dostaw w taki sposób, aby ułatwiały odpowiedzialną konsumpcję i przyczyniały się do budowania zrównoważonej gospodarki. Wyraża także wolę FM Logistic do odegrania istotnej roli w tej transformacji. Nowe hasło jest także odzwierciedleniem zmian już wprowadzanych w FM Logistic. Założona w 1967 roku firma rodzinna, początkowo specjalizująca się w transporcie, dostarcza obecnie rozwiązania w zakresie strategii omnichannel dla 60 proc. swoich klientów.

- FM Logistic chce wyznaczać najwyższe standardy w zrównoważonym łańcuchu dostaw omnichannel. Dotykający nas w ostatnich miesiącach podwójny, gospodarczy i zdrowotny, wstrząs stanowi wyjątkową okazję do ponownej oceny działania łańcucha dostaw. Oprócz oczekiwanej solidności, sprawności, szybkości i rentowności, musi również być bardziej zrównoważony i nastawiony na współpracę. Nowe hasło firmowe „Supply Change” wyraża wolę wspierania naszych klientów i partnerów, prywatnych i publicznych, w działaniach zmierzających w tym kierunku oraz zbiorowego oddziaływania na otoczenie ‒ powiedział Jean-Christophe Machet, CEO FM Logistic.

Ponadto pod koniec września 2021 FM Logistic zamierza przedstawić swój plan strategiczny.

(źr. FM Logistic)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.