Konto pracodawcy


Poczta Polska zainwestuje 1,2 mld zł w automatyzację

Poczta Polska rozpoczyna jedną z najważniejszych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat - zakup 3 w pełni zautomatyzowanych maszyn sortujących. To odpowiedź na stale rosnący wolumen paczek. Operator planuje przeznaczyć 1,2 mld zł na inwestycje w zakresie automatyzacji, cyfryzacji i rozbudowy architektury swojej sieci logistycznej.
Nowoczesne sortery posłużą do obsługi przesyłek KEP (kurierskich, ekspresowych i paczkowych) w sortowniach we Wrocławiu, Lisim Ogonie (pod Bydgoszczą) i Lublinie. Automatyzacja Poczty Polskiej jest jednym z kluczowych działań, zaplanowanych i ujętych w strategii Spółki na lata 2021–2023.

- Poczta Polska rozwija swoją architekturę logistyczną. Spółka właśnie przystąpiła do wdrażania zmian strategicznych, które od kilkunastu lat były w Poczcie wyłącznie planowane, a teraz wymagają skutecznego wdrożenia – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej i dodaje – Rynek kurierski się zmienia. To jeden z trzech, oprócz logistyki i cyfryzacji, głównych obszarów strategicznych, w jakich chcemy się dalej intensywnie rozwijać i które, zgodnie z przyjętą Strategią do roku 2023, stanowią dla nas priorytet ściśle związany z nowymi inwestycjami. Od początku pandemii rozwój e-commerce skokowo przyspieszył i Poczta również przyspiesza swoje inwestycje, w myśl naszego hasła, że: „Świat się zmienia, a Poczta razem z nim”. Zakup nowych maszyn sortujących pozwoli na efektywniejsze obsługiwanie rosnących wolumenów przesyłek kurierskich. Naszym celem jest Poczta nowoczesna i efektywna, która spełnia oczekiwania swoich klientów.

Wydajność nowych sorterów zaplanowano na poziomie od 8 do 11 tys. przesyłek na godzinę. Pierwsza maszyna sortująca zostanie ma być oddana do użytku jeszcze w 2022 roku we Wrocławiu – który obsługuje przesyłki przychodzące i wychodzące w ramach obszaru Dolnego Śląska. Sorter ma posiadać 190 tzw. ześlizgów dla przesyłek będących precyzyjnie rozdzielanych do poziomu punktów oddawczych i rejonów doręczeń. W 2023 roku kolejne nowe sortery rozpoczną pracę w sortowni w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą (odpowiedzialnej za obsługę województwa kujawsko-pomorskiego) i sortowni w Lublinie (opracowującej przesyłki ze wschodniej części kraju, a także paczki transportowane koleją z Chin do Polski). Sorter w Lisim Ogonie będzie rozdzielał przesyłki dzięki 159 ześlizgom. Z kolei maszyna zaplanowana dla centrum logistycznego w Lublinie będzie dysponowała aż 178 ześlizgami.

Sortery te mają być jednymi z najnowocześniejszych na rynku. Będą stanowiły także element wsparcia dla pozostałych obszarów (regionów).
Nowe inwestycje przełożą się również na ergonomię i poprawę organizacji pracy w ramach poszczególnych sortowni poprzez zmianę sposobu realizacji procesu rozdziału przesyłek z obecnie wykonywanego przez pracowników na maszynowy. W ramach automatyzacji procesów logistycznych Poczt planuje też zakup sortera dla nowej sortowni WER Warszawa 2, którą Spółka planuje uruchomić w ramach Strategicznego Projektu Automatyzacji Sieci Logistycznej.

Inwestycje te są m.in. odpowiedzią na systematycznie rozwijający się sektor e-commerce, który znacznie zwiększył swój udział w całym rynku zakupowym, realizowanym zarówno przez duże, jak i mniejsze podmioty. Jeszcze w tym roku Spółka zamierza przeznaczyć 400 mln zł na inwestycje m.in. w automaty paczkowe, cyfryzację, logistykę i automatyzację procesów.

(źr. Poczta Polska)

kobiety w logistyce
WISTA policzy kobiety pracujące w gospodarce i logistyce morskiej!
Rusza program mentoringowy dla liderek i liderów z branży morsko-logistycznej!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Urlopy 2021 – nowe uprawnienia pracodawcy a pracownika
Od 1 lipca zmiana samochodu osobowego na ciężarowy będzie wymagała zapłaty podat ...
Zmiany w rozliczaniu wynagrodzeń kierowców zatrzęsą rynkiem transportowym?
Skocz po whisky - czyli o czym wiedziec powinien importer alkoholi?
Czy zawodowy kierowca może wyruszyć w trasę ze swoim pupilem?
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Bez zmiany polskiego prawa koszty przewoźników zwiększą się nawet o 100%!?
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Volvo FE Electric już wkrótce w polskiej dystrybucji towarów
Fracht FWO rozszerza kierunki dostaw dla ładunków ciężkich i ponadnormatywnych
Bolsius przedłuża kontrakt z Raben
Frigo Logistics operatorem produktów mrożonych Auchan Retail
Dobry początek roku w Porcie Gdynia
HSF e-commerce w jednej z najbardziej ekologicznych inwestycji SEGRO CEE
CEVA Logistics uruchamia połączenie kolejowo-promowe z Chin do Europy
Kilkadziesiąt zestawów w jednej dostawie Fracht FWO
InPost w programie polskich obligacji
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC