Dodaj ogłoszenie o pracy


FM Logistic przyspiesza z automatyzacją

W ramach wspólnej inwestycji z klientem FM Logistic wdrożyło autonomicznego robota MIR 500 (Mobile Industrial Robots w swoim centrum logistycznym w Jarostach. Jest to innowacyjna i elastyczna technologia, która może być dowolnie konfigurowana i stosowana przy codziennych operacjach magazynowych.


Model robota MIR 500 będzie współpracował z pracownikami magazynowymi przy transporcie palet i innych ładunków do wagi 500 kg. Główne założenie to odciążenie pracowników z czynności nieproduktywnych, poprawa bezpieczeństwa pracy i optymalizacja kosztów magazynowych. 

- Chcąc budować przewagę konkurencyjną firmy oraz naszych klientów inwestujemy w innowacyjne rozwiązania, które są elastyczne, łatwe w obsłudze i dzięki temu efektywne kosztowo - mówi Alexandre Damie, kierownik ds. innowacji i procesu, FM Logistic Central Europe – Technologia Mobile Industry Robots jest znacznie tańsza w użytkowaniu niż konkurencyjny koncept wózków samojezdnych AGV - w tym konkretnym przypadku to rozwiązanie ponad 2 razy tańsze niż AGV.

Robot MIR 500 z łatwością omija przeszkody, jest elastyczny w stosowaniu i nie wymaga długich i pracochłonnych konfiguracji dzięki czemu jest prosty w obsłudze. Dzięki tworzonej przez robota mapie przestrzeni i wykorzystaniu sztucznej inteligencji, autonomiczne roboty mobilne bez pomocy człowieka potrafią dynamicznie nawigować i wybrać najdogodniejszą trasę jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Maszyna będzie samodzielnie pracowała w Centrum Dystrybucyjnym IKEA w Jarostach. Obecnie firma przeprowadza szkolenia pracowników magazynowych i osób, które będą nadzorować robota, a w ciągu kilku tygodni MIR 500 ma pracować już w pełni samodzielnie 24/24 i 7/7.

- Realizacja zadań na rzecz naszego klienta, wymaga przewożenia znaczących ilości słupków pustych palet drewnianych ze względu na ich wykorzystanie w składowaniu w magazynach automatycznych. Jest to idealny proces do automatyzacji. Bieżące wdrożenie realizowane w centrum dystrybucyjnym polega na wkomponowaniu autonomicznego robota wożącego puste palety w strumień wewnętrznych przepływów towarów. - mówi Edyta Śmiechowicz, dyrektor platformy w Jarostach, FM Logistic CE i dodaje - W czasie przeprowadzonych przez nas testów robot przejechał ponad 60 km, zrealizował pomyślnie 180 misji, przewiózł ponad 1500 pustych palet. Udało się dzięki temu zoptymalizować przepływy zachowując pełne bezpieczeństwo pracujących i zagwarantować rentowność tej inwestycji.
- Wdrożenie robota MIR w Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach to kolejny krok przy optymalizacji procesów, a także wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań do naszych operacji magazynowych – mówi Sebastian Kaczmarski, Central Fulfilment Operations Manager PL w IKEA. - Jest to również przykład wykorzystania synergii pomiędzy naszymi firmami oraz wspólna nauka nad poprawą i dostosowaniem procesów magazynowych do nowej rzeczywistości, czyli hybrydy pomiędzy procesami manualnymi i automatycznymi. – dodaje.

To już kolejne wdrożenie tego typu robota w FM Logistic realizowane wspólnie z dostawcami firmą ASTOR i ABZ Automatyka. W ubiegłym roku nieco mniejszy model - MIR 200 rozpoczął pracę na platformie logistycznej we Mszczonowie, gdzie wspiera operacje co-packingowe. Przewozi odpady powstałe przy produkcji, jak folie i kartony, do sortowni. Dziennie jeden taki pojazd pokonuje średnio dystans około 18,5 km, który wcześniej musieli przemierzać pracownicy. FM Logistic rozpatruje kolejne zastosowania dla autonomicznych robotów w innych jednostkach.

(źr. FM Logistic)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.