Dodaj ogłoszenie o pracy


Brazylia oczekuje na polskich menedżerów różnych specjalności!

Szukasz nowych wyzwań, nowych doświadczeń i potrzebujesz więcej słońca? Brazylia otwiera przed Tobą nowe możliwości pracy i zaprasza polskich menedżerów do współpracy. Rynek pracy w Brazylii jest w fazie ogromnego rozwoju, a popyt na menedżerów cały czas rośnie. W związku z tym, że Brazylia nie posiada wystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry, rozpoczyna intensywne poszukiwania specjalistów poza granicami kraju.

 

Carpenter Consulting jest członkiem międzynarodowej organizacji zrzeszającej  przedstawicieli 17 państw, specjalizujących się w rekrutacji menedżerów średniego i wyższego szczebla: IMSA International Executive Search. Ostatnimi czasy, do IMSA dołączył kolejny członek, tym razem aż z Ameryki Południowej – Brazylia. Nasi brazylijscy partnerzy przekazali nam bardzo interesujące informacje dotyczące ich rynku pracy. Najszybciej rozwijającymi się branżami, dla których rekrutacja trwa nieustająco są: rynek olejowy, energetyczny, górniczy i szeroko pojęte usługi, w tym również Transport i Logistyka. Poszukiwani są specjaliści, menedżerowie średniego szczebla i kadra zarządzająca.

 

Wszystkich zainteresowanych pracą w Brazylii menedżerów i specjalistów, zapraszamy do przesyłania swojego CV w języku angielskim na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Złożone CV zostaną przekazane naszemu partnerowi w Brazylii do wykorzystania w prowadzonych procesach rekrutacji.

(źr. Carpenter Consulting)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.