Konto pracodawcy


Amazon podsumował awanse swoich pracowników w Polsce

Amazon jest obecny w Polsce od 2014 roku i zatrudnia na stałe ponad 18 tys. pracowników. „Zatrudniaj i rozwijaj najlepszych” to jedna z zasad przywództwa, którymi kieruje się firma. Aż 2 358 pracowników centrów logistycznych awansowało od momentu rozpoczęcia działalności firmy w Polsce, natomiast 601 pracowników otrzymało awans na wyższe stanowiska tylko w 2020 roku. Ponadto, polscy pracownicy sprawują kierownicze funkcje w strukturach operacyjnych organizacji w skali europejskiej i globalnej.

Co mówią pracownicy Amazona o pracy w nim i swoich ścieżkach kariery?
- W Amazon oferujemy stanowiska pracy dla wszystkich. Doceniamy różnorodne doświadczenia i zainteresowania oraz nietypową przeszłość zawodową, która pokazuje, że kandydat charakteryzuje się ciekawością i ogromnymi pokładami własnej inicjatywy. Nasi pracownicy mają wiele możliwości rozwoju w firmie i cieszymy się, że tak wielu z nich to się udało – mówi Marta Dworowska, dyrektor HR w Amazon Fulfillment Polska.

- Przepis na sukces w Amazon? Myślę, że droga każdego z nas jest indywidualna, ale jest wiele czynników, które mogą nam pomóc osiągnąć ten cel. Pamiętaj, aby być elastycznym i odważnym oraz zawsze staraj się mierzyć wysoko. – radzi kandydatom i kolegom z zespołu Adam Śródecki, Senior Operations Manager w centrum logistycznym w Łodzi, który w Amazon pracuje od 2014 roku. Adam zaczynał jako pracownik poziomu początkowego w centrum logistycznym Amazon w Sadach pod Poznaniem i od tego czasu obejmował kolejno role Team Leadera, UE Central Flow Lead, EU Central Flow Area Managera oraz Operations Managera. Obecnie pracuje jako Senior Operations Manager w Amazon w Łodzi. W wolnym czasie Adam pracuje jako wychowawca w miejscowym domu dziecka. W grudniu zdobył nagrodę Amazon Box Stars w uznaniu za jego dodatkową pracę i zaangażowanie w pomoc innym.

Potwierdza to Anna Harezlak, Area Manager w centrum logistycznym w Gliwicach, która wcześniej pracowała jako dyrektor szkoły. - Karierę w Amazon zaczynałam jako Team Leader, a po 9 miesiącach zaaplikowałam na stanowisko Area Managera w nowo tworzącym się centrum logistycznym, lecz byli lepsi kandydaci. Udział w panelu rekrutacyjnym jednak sprawił, że zostałam dostrzeżona przez Senior Operations Managerów i zaproponowano mi stanowisko Interim Area Manager. Po pół roku otrzymałam stanowisko Area Managera na dziale pick. Półtora roku później zdecydowałam, że czas iść dalej i zgłosiłam się do nowo otwartego centrum robotycznego w Gliwicach. W nowym obiekcie zawsze jest ogrom możliwości. – mówi Anna, która w wolnym czasie, poza pracą w Amazon, uwielbia podróżować.

- Pracę w Amazon rozpoczynałam jako pracownik magazynowy, a teraz, jako kierownik, odpowiadam za około 90 osób – opowiada Joanna Nyga, Area Manager w centrum logistycznym w Gliwicach, która pracuje w Amazon od 6 lat i w tym czasie awansowała 5 razy. W mojej pracy najbardziej lubię rozwój, który umożliwia mi Amazon. Czuję, że mogę tu jeszcze wiele osiągnąć, a moją karierę wspiera wiele osób.

Amazon, oprócz podstawy wynagrodzenia, oferuje swoim pracownikom pakiet świadczeń już od pierwszego dnia pracy, m.in. bezpłatny dojazd do pracy autokarem na wybranych trasach, ciepły posiłek za złotówkę, prywatną opiekę medyczną. Firma realizuje program „Postaw na Swój Rozwój” dla pracowników, którym zależy na nowych kompetencjach i zmianie zawodu. Pracownicy, którzy są w firmie co najmniej rok, mogą otrzymać dofinansowanie do 26 tys. zł w ciągu 4 lat na opłacenie czesnego oraz kursów i materiałów edukacyjnych. Uczestnicy programu nie są związani żadną umową lojalnościową. Do tej pory na całym świecie w programie „Postaw na Swój Rozwój” wzięło udział 40 tys. osób. Najpopularniejszymi kursami zawodowymi w 2020 roku w Polsce były takie kierunki jak transport, informatyka oraz mechanika i rzemiosło.

(źr. Amazon)

kobiety w logistyce
Kolej coraz bardziej kobieca
Kobiety w logistyce wiedzą czego chcą! Jak odnajdują się na rynku pracy w czasie pandemii?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Czas pracy w porze nocnej i kary za przekroczenie 10 godzin
Podsumowanie kontroli PIP 2020 w transporcie i zapowiedź kolejnych!
Wysyłasz darmowe towary na fakturze proforma poza UE? To musisz zapłacić VAT!
Brexit – przewoźniku o czym wiedzieć powinieneś?
Karta drogowa – relikt przeszłości czy konieczny dokument?
Kary za nacisk do 11,5 tony mogą być nielegalne!?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Będzie rewizja Pakietu Mobilności. Ma negatywny wpływ na środowisko?!
Dachser o rozbieżnościach między podażą a popytem w transporcie morskim
Polska wykorzystuje swój potencjał na Nowym Jedwabnym Szlaku? – raport Rohlig Suus Logistics
Brexit w transporcie: sytuacja się normuje?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Z okazji 90-lecia Raben zaprasza w ekologiczną podróż po Europie
Nie tak źle na rynku przewozów intermodalnych!?
ID Logistics podsumowało wyniki za rok 2020
Grupa CCC wzmacnia zarządzanie łańcuchem dostaw
Renault Trucks podało wyniki sprzedaży za 2020 r.
Grupa Fracht rozpoczyna działalność w Meksyku i Indiach
MLP Group osiągnęło w 2020 r. ponad 170 mln zł zysku
Kuehne+Nagel i Danone przedłużają współpracę w Polsce
Kosmiczna dostawa Hillebrand - wino w nowej przestrzeni i rzeczywistości?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC