Dodaj ogłoszenie o pracy


Konieczne są zmiany w regulacjach dotyczących czasu pracy?

Zdaniem Pracodawców RP obowiązujące przepisy dotyczące czasu pracy są przestarzałe i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom firm. 7 lutego w siedzibie organizacji odbyła się debata pt. „Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian”. Podczas spotkania eksperci dyskutowali o konieczności dostosowania przepisów Kodeksu pracy do wymogów współczesnej gospodarki.

 

Czas pracy jest uznawany za jedno z najbardziej skomplikowanych zagadnień polskiego prawa pracy. - Często tylko eksperci z długoletnim doświadczeniem potrafią rozszyfrować ich znaczenie, a więc dokonać prawidłowej wykładni. Nic więc dziwnego, że wielu pracodawców ma trudności z zastosowaniem tych przepisów w praktyce. Niejasności terminologiczne i problemy praktyczne wpływają na niski poziom legislacyjny całej regulacji - uważa ekspert Pracodawców RP, dr mec. Monika Gładoch. Aby uczynić przepisy o czasie pracy bardziej zrozumiałymi, Pracodawcy RP proponują doprecyzowanie definicji doby pracowniczej. Ich zdaniem ułatwieniem w organizacji pracy zmianowej oraz dnia wolnego od pracy powinny być 24 kolejne godziny wolne od świadczenia pracy, poczynając od godziny, w której pracownik zakończył pracę dnia poprzedniego.


Eksperci organizacji proponują także wprowadzenie prawa do rozliczania godzin nadliczbowych i dnia wolnego od pracy w dłuższym okresie - także w następnym okresie rozliczeniowym. Przekonują, że takie rozwiązanie z pewnością wpłynęłoby korzystnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Nierzadko bowiem pracodawca ze względu na problemy organizacyjno-techniczne nie ma możliwości oddania czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Rozwiązania istotne z punktu widzenia elastycznego gospodarowaniem czasem pracy wprowadzono w tzw. ustawie antykryzysowej, która obowiązywała do końca 2011 r. To właśnie te regulacje cieszyły się największym zainteresowaniem wśród pracodawców. - Wynikało to z faktu, że pozwalały one na właściwe wykorzystywanie istniejących zasobów kadrowych przy wahaniach koniunktury - wyjaśnia dr Monika Gładoch.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem okazała się możliwość stosowania wydłużonych, do 12 miesięcy, rozkładów czasu pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że z prawa do wydłużenia okresów rozliczeniowych skorzystało przeszło 1070 firm. Korzystnym rozwiązaniem okazały się także regulacje, dotyczące indywidualnego rozkładu czasu pracy, który przewiduje różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy oraz umożliwia godzenie pracy z opieką nad dzieckiem. Dlatego też Pracodawcy RP postulują wprowadzenie na stałe obydwu tych rozwiązań.


Podczas debaty w dniu 7 lutego dr Krzysztof Stefański z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego przedstawił ekspertyzę dotyczącą regulacji czasu pracy i propozycji zmian. Zwrócił uwagę, że obecne przepisy są nieprecyzyjne, okresy rozliczeniowe są zbyt krótkie, a okresy odpoczynku sztywne. Brakuje też elastycznego pojęcia doby i tygodnia, a także mamy zbyt restrykcyjne przepisy dotyczące zatrudniania w godzinach nadliczbowych oraz w niedziele i święta. Podkreślił także działania ustawodawcy, który wprowadził elementy uelastyczniania czasu pracy poprzez wprowadzenie przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, przedłużenia niektórych okresów rozliczeniowych, czy też zmiany systemu równoważonego czasu pracy. Ustawodawca - w zakresie godzin nadliczbowych - umożliwia rekompensowanie pracy czasem wolnym z inicjatywy pracodawcy, rezygnację ze sztywnego, 4-godzinnego limitu dobowego, a także umożliwia powiększenie limitu rocznego. Dr Stefański przedstawił także propozycje uelastycznienia kodeksowej regulacji czasu pracy w czterech obszarach: okresu odpoczynku, okresu rozliczeniowego, pracy w godzinach nadliczbowych i kont czasu pracy. Zaproponował wprowadzenie nowych wyjątków od obowiązku udzielania odpoczynku dobowego i tygodniowego np. dla pracowników zatrudnionych w ramach systemu przerywanego czasu pracy, pracowników, których miejsca pracy i miejsca zamieszkania są odległe od siebie lub różne miejsca pracy są od siebie odległe, a także dla pracowników zatrudnionych w niektórych branżach m.in. w turystyce, poczcie i telekomunikacji, rolnictwie i hodowli, transporcie miejskim, wywozu i utylizacji odpadów. Zaproponował możliwość wprowadzenia 14-dniowego okresu rozliczeniowego, a także przedłużenie okresów rozliczeniowych w podstawowym systemie czasu pracy oraz rezygnację z 1-miesięcznego – na rzecz 3-miesięcznego – okresu rozliczeniowego w systemie równoważonego czasu pracy.


Zdaniem dr. Stefańskiego korzystne byłoby przedłużenie okresów rozliczeniowych do trzech miesięcy w systemach wprowadzanych na wniosek pracownika: w systemie skróconego tygodnia pracy oraz w systemie pracy weekendowej. Oczywiście konieczne są gwarancje dla pracowników w postaci zachowania udziału reprezentacji pracowników w ustalaniu okresów rozliczeniowych oraz zakazu przedłużania okresów rozliczeniowych, jeśli zagrażałyby one zdrowiu lub bezpieczeństwu pracowników. Zwrócił też uwagę na godziny nadliczbowe, a dokładniej rzecz biorąc na wprowadzenie możliwości ustalania indywidualnego rozkładu czasu pracy, w postaci możliwości rozpoczynania pracy dwukrotnie w czasie doby. Taka praca nie byłaby uznawana za pracę w godzinach nadliczbowych. Gwarancjami dla pracownika byłyby: wprowadzenie możliwości ustalania rozkładów w porozumieniach zbiorowych, zakaz naruszania okresów wypoczynku oraz możliwość wprowadzania indywidualnych rozkładów z inicjatywy pracodawcy i pracownika.
Dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do polskiego porządku prawnego indywidualnych kont czasu pracy. - To rozwiązanie znane jest od lat w wielu europejskich krajach. Z pewnością dotrze także do nas - mówił podczas spotkania dr Krzysztof Stefański. Należności byłyby objęte gwarancjami wynikającymi z ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych, a także ubezpieczenie wartości konta czasu pracy, za które zapłaci pracodawca.
(źr. Informacja Pracodawców RP na temat Debaty „Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian”, 7 luty 2012)

 

Więcej na temat czytaj:

Zarządzanie czasem pracy w świetle obowiązujących przepisów (cz. I)

Czas pracy w trakcie podróży służbowej - Zarządzanie czasem pracy cz.II

Czas pracy kierowców - jak przygotować się do kontroli Inspekcji Pracy?

Zagraniczne wczasy podczas pracy tymczasowej?

Czy pracodawca może dowolnie ustalać terminy płatności wynagrodzenia? - radzi Grzegorz Sobota specjalista i praktyk w zakresie kadrowo-płacowym

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.