Dodaj ogłoszenie o pracy


Gebrüder Weiss dokonuje integracji marki w Polsce – znika brand Ipsen Logistics

Spółki Ipsen wykupione przez austriackiego operatora Gebrüder Weiss (GW) działają już w Polsce oraz Malezji pod pomarańczową marką GW. Z dniem 1 lutego, przejęte jesienią 2020 spółki krajowe Ipsen Logistics zatrudniające łącznie 126 pracowników, zostaną w pełni zintegrowane ze strukturami Gebrüder Weiss. Nowe biura funkcjonują już oficjalnie pod marką nowego właściciela.

- Dzięki zmianie nazwy obu spółek krajowych możemy z powodzeniem zakończyć przejęcie przedsiębiorstwa Ipsen Logistics – powiedział Lothar Thoma, prezes działu transportu lotniczego i morskiego w Gebrüder Weiss. - Wszystkie nowe lokalizacje zostały z powodzeniem zintegrowane w naszym systemach GW. Cieszymy się, że działamy teraz wszyscy pod pomarańczowym szyldem.

Firma Gebrüder Weiss zatrudnia 75 pracowników w siedmiu biurach w Polsce, w tym w Krakowie, Warszawie, Gdyni i Szczecinie. Przedsiębiorstwo przejęło w Malezji 51 pracowników w trzech oddziałach – w stolicy Kuala Lumpur, Penang i Johor Bahru. W sumie firma zatrudnia ponad 7,3 tys. pracowników, posiada 150 oddziałów na całym świecie i osiąga roczne obroty w wysokości 1,7 mld euro (2019). Gebrüder Weiss Holding AG ma siedzibę w Lauterach (Austria) i działa w obszarach transportu lądowego, lotniczego i morskiego oraz logistyki.

(źr. Gebrüder Weiss)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.