Konto pracodawcy


Kuehne+Nagel notuje wyższy zysk w trzecim kwartale 2020 roku

Grupa Kuehne+Nagel w trzecim kwartale 2020 roku zanotowała zysk. Po uwzględnieniu różnic w kursach walut kursowych, firma znacząco poprawiła efektywność operacyjną. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku, obrót netto wyniósł 14,8 mld CHF, a EBIT 790 mln CHF. W tym czasie wahania kursów walut miały istotny negatywny wpływ zarówno na obroty netto (-5,7 proc.), jak i EBIT (-5,9 proc.). Wolne przepływy pieniężne w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wzrosły o 31,4 proc.

Dystrybucja szczepionek przeciw COVID-19
Kuehne+Nagel jest przygotowane do dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19, zestawów testowych i innych materiałów wspierających walkę z pandemią. Podstawę dystrybucyjną stanowi multimodalna sieć dostosowana do obsługi branży farmaceutycznej i medycznej, zawierająca ponad 230 certyfikowanych oddziałów na całym świecie. Zostały już podpisane pierwsze kontrakty związane z produkcją szczepionki przeciw COVID-19. Rozpoczęcie dystrybucji szczepionki za pośrednictwem transportu lotniczego i drogowego ma rozpocząć się w 2021 roku (pod warunkiem zatwierdzenia produktu). Obecnie szacuje się, że na całym świecie może być potrzebnych od 11 do 15 miliardów dawek szczepionek.

Logistyka morska
W trzecim kwartale 2020 roku wyniki dywizji morskiej odzwierciedlały pozytywne odwrócenie trendu z pierwszej połowy roku. Poprawa spowodowana jest zwiększonym popytem na usługi morskie klientów z sektora MŚP oraz wzrostem importu z Azji do Europy i Ameryki Północnej. W trzecim kwartale 2020 wolumen przetransportowanych kontenerów wzrósł o 10,4 proc. do 1,2 mln TEU w porównaniu do drugiego kwartału. Obrót netto jednostki wyniósł prawie 1,8 miliarda CHF, a EBIT poprawił się o 12,3 proc. rok do roku – do 137 milionów CHF. Współczynnik konwersji osiągnął 36,2 proc. Optymalizacja procesów w lokalnych i centralnych punktach obsługi klienta oraz efektywne zarządzanie kosztami wspierają przyszłą ekspansję rynkową Kuehne+Nagel.

Logistyka lotnicza
Poprawa warunków rynkowych w trzecim kwartale 2020 r., w tym w sektorze automotive i towarów łatwo psujących się, doprowadziła do większego niż zwykle sezonowego wzrostu wolumenów w logistyce lotniczej w porównaniu z drugim kwartałem. Wolumen przewozów lotniczych w trzecim kwartale osiągnął wartość 354 000 ton i był o 12,8 proc. niższy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obroty netto wzrosły o 8,7 proc. do 1,2 mld CHF, a EBIT o 89,9 proc. do 169 mln CHF. Obejmuje to jednorazowy wpływ pieniężny w wysokości 63 mln CHF netto w związku z wcześniejszym rozliczeniem warunkowej zapłaty przejęcia z 2018 roku.
We wrześniu 2020 roku dywizja lotnicza otworzyła nowe centra farmaceutyczne w Brukseli i Johannesburgu z bezpośrednim dostępem z płyt lotniskowych do asfaltowych dróg publicznych. Przyspieszona obsługa towarów i gwarancja integralności produktu zapewni klientom wartość dodaną, szczególnie w przypadku dystrybucji szczepionek wrażliwych na temperaturę.

Logistyka drogowa
W trzecim kwartale 2020 roku firma zanotowała znaczny wzrost przesyłek drogowych w stosunku do poprzedniego kwartału. Popyt na krajowe usługi w krajach europejskich osiągnął poziom sprzed kryzysu. W Ameryce Północnej popyt na wszystkie segmenty produktów, z wyjątkiem produktów farmaceutycznych i medycznych oraz e-commerce, pozostał znacznie poniżej poziomu z poprzedniego roku; od września notujemy pierwsze ożywienie na rynku. Obrót netto dywizji drogowej w trzecim kwartale oraz EBIT spadły analogicznie o 796 mln CHF i o 12 mln CHF. Utrzymujący się bardzo słaby popyt na logistykę targów i eventów miał istotny negatywny wpływ na wynik.

Logistyka kontraktowa
Wzrost udziału w obsłudze branży farmaceutycznej i medycznej oraz w realizacji zamówień e-commerce, a także rygorystyczne zarządzanie kosztami doprowadziły do znacznej poprawy wyników finansowych dywizji kontraktowej w trzecim kwartale 2020 roku w porównaniu z poprzednim kwartałem. Obrót netto w Q3 wyniósł 1,2 miliarda CHF, a EBIT 53 miliony CHF. EBIT, skorygowany o dochody nadzwyczajne w trzecim kwartale 2019 i 2020 ze sprzedaży nieruchomości w wysokości odpowiednio 21 mln CHF i 4 mln CHF, wzrósł o 44 proc. Dywizja logistyki kontraktowej nadal rozwija się w ramach realizacji zamówień dla e-commerce. Sektor ten jest motorem znacznej części nowych zysków. Przykładowo, Kuehne+Nagel Szwecja będzie obsługiwało nowe centrum dystrybucyjne dla firmy Amazon.

(źr. Kuehne + Nagel)

 

kobiety w logistyce
Kobiety w logistyce - DB Schenker Ukraina z nową dyrektor zarządzającą
Monika Duda dyrektorem zarządzającym DHL Supply Chain
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Rząd planuje zmiany w ryczałcie - rewolucja bez rewolucji?
Koniec ulgi abolicyjnej - wyższe podatki dla pracujących za granicą
Wieziesz ładunek do UK – pamiętaj o akredytacji w Border Force
Zgłoszenie celne a komunikaty IE599 i IE45 - o czym przedsiębiorca wiedzieć powini ...
Efekt pakietu mobilności – jak się do tego przygotować?
Zaległy urlop tylko do 30 września, udzielany także bez zgody pracownika
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Cyberprzestępczość przynosi straty, ale to wewnętrzne awarie są przyczyną roszczeń
Rusak Busiess Services o Brexicie po polsku – silni, zwarci, gotowi…
Coraz więcej kontroli płacy minimalnej w Europie i tysiące euro kar!
Kolejny lockdown może zniszczyć polską gospodarkę
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
CEVA Logistics stworzy najnowocześniejsze centrum dystrybucji książek w Europie
GEFCO Polska i Daewoo Power Products rozwijają współpracę na polskim rynku
Castorama przedłuża umowę z Prologis Park Stryków II
Własna sieć agentów lotniczych ułatwia Fracht FWO rozwój usług aircargo
Fresh Logistics Polska zwiększa powierzchnie magazynowe
Nowa sortownia DPD Polska w Rudzie Śląskiej obsłuży do 300 tys. paczek dziennie
Volvo Trucks gotowe do sprzedaży elektrycznych aut ciężarowych w Europie
DKV Box rozlicza opłaty drogowe w Bułgarii
Raben otwiera nowy magazyn w Legnicy
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC