Dodaj ogłoszenie o pracy


Udział magazynów Prologis w globalnym przepływie towarów cały czas rośnie

W oparciu o wyniki najnowszej analizy Oxford Economics Prologis poinformował, że udział jego obiektów w globalnym przepływie towarów wzrósł do 2,5 proc. światowego PKB. To widoczny wzrost w porównaniu z poziomem 1,7 proc. jaki został odnotowany w 2017 roku. Co za tym idzie, udział magazynów Prologis w globalnym przepływie towarów osiągnął równowartość 4,4 proc. światowej konsumpcji gospodarstw domowych.

W raporcie oszacowano, że w Polsce, gdzie Prologis dysponuje budynkami o powierzchni 1,9 mkw., przez obiekty logistyczne firmy przepływają towary warte około 50 mld USD – to najwięcej wśród krajów CE, w których Prologis prowadzi działalność. Jest to aż 8,5 proc. PKB Polski, co plasuje operacje Prologis w Polsce na wysokim czwartym miejscu w skali globalnej działalności, jeśli chodzi o generowaną wartość PKB. Jednocześnie wartość ta opowiada niemal jednej czwartej (24,2 proc.) konsumpcji polskich gospodarstw domowych (z wyłączeniem usług).

Raport Oxford Economics potwierdza, że wzrost udziału Prologis w rynku idzie w parze z intensywną rozbudową globalnej powierzchni magazynowej firmy. Prologis zwiększył dostępną powierzchnię magazynową do ponad 93 mkw., z 63 mln mkw. w porównaniu ze stanem z 2017 roku. Obecna wartość ekonomiczna towarów przepływających przez obiekty firmy na całym świecie wynosi 2,2 bln USD, co oznacza wzrost o 69 proc. w stosunku do poprzedniego badania.

- Wyniki badania wyraźnie wskazują na ogromne znaczenie, jakie ma rynek nieruchomości logistycznych w kontekście ożywienia światowej gospodarki. Każdego dnia centra dystrybucyjne Prologis zapewniają przepływ szerokiej gamy produktów, bez których życie konsumentów na całym świecie byłoby współcześnie niemal niemożliwe. To dobitnie świadczy o globalnym charakterze światowego handlu - powiedział Hamid R. Moghadam, Chairman i CEO Prologis.

Badanie przeprowadzone przez Oxford Economics jest dostępne do pobrania na stronie Prologis: https://www.prologiscee.eu/pl/about/economic-impact-report 

(źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.