Dodaj ogłoszenie o pracy


DACHSER rozszerza program czarterowy między Europą a Azją

Dachser poszerza program czarteru premium DACHSER Air & Sea Logistics o połączenie na trasie Hongkong – Frankfurt. Jest to reakcja na mniejszą przepustowość spowodowaną kryzysem związanym z koronawirusem.

Pod koniec lipca operator zainicjował także trasę Frankfurt – Chicago. Podobnie jak w tym przypadku, specjalnie wyczarterowany samolot towarowy lata co tydzień z Hongkongu do Niemiec. Czarter, który ruszył na początku września, będzie operował do końca 2020 roku. - Widzimy, że rynek azjatycki ponownie przyspiesza, a poziom stawek rośnie, co skutkuje zmniejszoną dostępnością możliwości przewozowych - powiedział Timo Stroh, Head of Global Air Freight w DACHSER. - Dzięki tej usłudze odpowiadamy na bieżące warunki i oferujemy naszym klientom solidne i niezawodne usługi lotnicze premium między Hongkongiem a Europą.

Dzięki ściśle powiązanej sieci transportu drogowego, DACHSER dystrybuuje towary z Frankfurtu po całej Europie w dokładnie określonym czasie przewozu. - Łącząc europejską sieć logistyczną DACHSER z dedykowanymi usługami DACHSER Air & Sea Logistics, tworzymy inteligentne rozwiązania dla potrzeb - naszych klientów, nawet w trudnych warunkach rynkowych - powiedział Alexander Tonn, Managing Director European Logistics Germany, który nadzoruje w Niemczech przewozy artykułów przemysłowych przez firmę DACHSER.

(źr. Dachser)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.