Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska otrzyma 500 tys. zł na rozwój transportu przesyłek z Chin do Europy

Poczta Polska otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 500 tys. zł z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020” na prace analityczne nad projektem usprawniającym transport przesyłek z Chin do Europy wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku w kanale e-commerce.

- Logistyka międzynarodowa jest od dawna w obszarze strategicznych zainteresowań Poczty Polskiej. Wraz z rozwojem transgranicznego eCommerce współpracujemy z partnerami z Azji, aby sprawnie zorganizować transport i doręczanie przesyłek do Polski i Europy – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej ds. logistyki. – Dla klientów niezwykle ważna jest możliwość śledzenia przesyłek, więc informatyczne aspekty przedsięwzięcia są w tym projekcie bardzo istotne – podkreśla Paweł Przychodzeń.

Projekt badawczy PLANET to 36-miesięczny międzynarodowy projekt badawczy obejmujący konsorcjum składające się z 33 partnerów z całego świata m.in. z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Holandii. Wspólnie reprezentują grupę głównych firm transportowych i logistycznych w Europie i na świecie. Partnerzy konsorcjum wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności, aby zbadać innowacyjne sposoby koordynowania złożonych łańcuchów dostaw. Badaniem zostanie objęta możliwość wdrożenia technologii IoT (Internet Rzeczy) – sieci sensorycznej oraz zastosowanie standardu EPCIS – bazy wydarzeniowej, które ułatwiają transfer danych między partnerami publicznymi i prywatnymi zaangażowanymi w operacje logistyczne przesyłek w kanale e-commerce.

Spodziewanym efektem prac będzie wypracowanie innowacyjnych sposobów koordynowania złożonych łańcuchów dostaw poprzez multimodalne korytarze.
- W naszych pracach wykorzystamy system identyfikacji przesyłek w oparciu o międzynarodowe standardy GS1, istotne będzie również wdrożenie i analiza zastosowania tzw. Internetu Rzeczy w integracji systemowej wszystkich podmiotów w danym łańcuchu dostaw. Pomoże w tym wdrożenie technologii identyfikacyjnych opartych m.in. na systemach DASH7 i RFID oraz platformy EPICS – podkreśla dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

(źr. Poczta Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.