Dodaj ogłoszenie o pracy


Prologis podsumował działalność za I kwartał w Europie Środkowej w 2020

Prologis wchodząc w okres COVID-19 miał silną pozycją, dobrą płynnością finansową i zdolnością kredytową. Zarząd firmy oczekuje się, że wysoka jakość portfolio Prologis, szeroka baza klientów firmy i silny bilans pozwoli firmie poradzić sobie z zawirowaniami wynikającymi z COVID-19 również w kolejnych miesiącach 2020 roku. Skutki pandemii będą zróżnicowane w zależności od regionu. W Europie, w związku ze zmianami w dynamice popytu i podaży, poziom zajętości może spaść o 130 punktów bazowych. W pierwszym kwartale 2020 roku Prologis, co prawda odnotował wyższy, niż oczekiwano, wzrost stawek czynszu, ale prognozy na ten rok przewidują raczej stabilny wzrost w tym zakresie.

Klienci Prologis z sektora spożywczego, napojów oraz artykułów bieżącej konsumpcji odnotowują znaczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe, natomiast firmy oferujące odzież, artykuły sportowe, artykuły gospodarstwa domowego i meble spodziewają się spadku popytu. Prologis zamierza kontynuować prace nad inwestycjami spekulacyjnymi, co do których podjął już pełne zobowiązania oraz nad obiektami build-to-suit (BTS), na które umowy zostały już podpisane. Obecnie na całym świecie Prologis ma w budowie 30 projektów BTS, a wszyscy klienci podtrzymują intencję przejęcia ukończonych budynków w ramach uprzednio uzgodnionego harmonogramu. Dotyczy to także trzech projektów BTS budowanych w Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce. Spółka zakłada zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w trzecim kwartale, ale przewiduje, że środowisko operacyjne zacznie wracać do normy pod koniec roku.

W europejskim portfolio Prologis znajduje się obecnie 756 budynków o powierzchni 18,5 mln mkw., ze wskaźnikiem zajętości na poziomie 96 proc. Europejska działalność inwestycyjna Prologis w pierwszym kwartale obejmowała łącznie 106,4 tys. mkw., z czego 84,1 proc. stanowiły projekty typu built-to-suit zlokalizowane na kluczowych rynkach w pobliżu głównych ośrodków konsumpcji. Europa Centralna – główne wskaźniki na dzień 31 marca 2020 roku.

Działalność operacyjna
• Całkowita wielkość portfolio w regionie CE to 4,2 mln mkw. (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), w tym 1,9 mln mkw. w Polsce.
• Utrzymuje się stabilny, 95 proc. poziom zajętości portfolio, w Polsce kształtuje się on na poziomie 93 proc.
• Podpisano umowy na ponad 386 tys. mkw., co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Umowy zawarte na polskim rynku stanowiły 53 proc. podpisanych kontraktów w regionie (206,7 tys. mkw.).

Działalność inwestycyjna
• W CE nie wstrzymano żadnej inwestycji Prologis
• W Europie Środkowej w budowie jest obecnie 5 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 160 tys. mkw.: w Polsce (Prologis Park Janki, Prologis Park Ruda Śląska), w Czechach (Prologis Park Prague-Uzice) i na Węgrzech (Prologis Park Budapest-Harbor).
• Budynek 3 o powierzchni 37,8 tys. mkw. w Prologis Park Nitra został sprzedany firmie, która wcześniej nabyła, położone w tym samym Parku, budynki 1 oraz 2

Działalność charytatywna
Fundacja Prologis uruchomiła 5 mln USD na wsparcie organizacji walczących z pandemią COVID-19 na całym świecie, które skupiają się w szczególności na dostarczeniu żywności najbardziej potrzebującym oraz na niesieniu pomocy środowiskom medycznym, które w drastyczny sposób zostały dotknięte sytuacją.

(źr. Prologis)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.