Konto pracodawcy


Praca w magazynach coraz bardziej komfortowa

Najemcy we współpracy z właścicielami obiektów magazynowych wiele uwagi poświęcają stworzeniu dobrych warunków pracy. Dzięki czemu są w stanie zatrzymać pracownika na dłużej w jednej firmie. W większości dużych parków magazynowych normą są darmowe dowozy do pracy i do domu, podobnie jak bezpłatne lub dofinansowane posiłki. A to dopiero początek listy pozapłacowych profitów oferowanych chętnym do pracy w magazynach.


- Obsługujemy w Polsce prawie 5 miliomów mkw. powierzchni parków logistycznych i coraz częściej spotykamy się z oczekiwaniami, aby warunki zapewniane pracownikom najemców były jak najwyższe. Realizujemy coraz więcej zamówień związanych z usługami tzw. hospitality. Jest ogromny nacisk na różne udogodnienia. Chodzi tu np. o modernizację sposobu ogrzewania, poprawę komfortu cieplnego, montaż klimatyzacji, nawilżania, stworzenie przyjemnych kantyn czy dobrze wyposażonych stref relaksu i wypoczynku. Wszystko po to, żeby skusić pracownika i stworzyć warunki, w których będzie się czuł dobrze. Centra logistyczne doganiają biura, jeśli chodzi o standard i warunki pracy. Obiekty są wyposażane w zielone dachy ze strefami chillout, boiska do siatkówki czy koszykówki, pracującym oferowane są nawet przerwy grupowe po to, żeby mogli wspólnie rozegrać mecz. W jednym z parków, który będziemy obsługiwać, równocześnie z magazynem powstaje przedszkole dla dzieci pracujących tam rodziców - mówi Marta Zgnilec Kierownik Grupy Projektowej w SPIE Building Solutions.

Dostępność siły roboczej
Do niedawna czynnikami decydującymi o lokalizacji nowego magazynu była bliskość autostrady, przecięcia ważnych szlaków komunikacyjnych, dobry poziom infrastruktury, ew. przychylność samorządów. Teraz decydują ludzie, a dokładnie dostępność siły roboczej. Parki magazynowe powstają tam, gdzie są możliwości pozyskania pracowników.
Według eksperta SPIE dawniej niemal w ogóle nie zwracano uwagi na komfort pracy w magazynie. Normą była niska temperatura, słabe ogrzewanie, brak wydajnej wentylacji czy miejsc wypoczynku. Obecnie przeprowadzane są liczne modernizacje istniejących obiektów magazynowych mające na celu zwiększenie komfortu pracy czy bezpieczeństwa. Trendem, który wiąże się z tym jest także stawianie na proekologiczne rozwiązania. Wiele z nich ma na celu obniżanie kosztów, ale coraz częściej chodzi też o budowanie wizerunku nowoczesnego, przyjaznego środowisku miejsca. To także ma zachęcić ludzi do pracy w takim miejscu.

- Właściciele centrów logistycznych zlecają nam wprowadzenie szeregu rozwiązań mających za zadanie wygenerowanie w perspektywie oszczędności np. wymianę oświetlenia na ledowe, montaż instalacji solarnych, instalację automatycznych odczytów zużycia mediów czy stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne są pożądane, bo zapewniają pracującym wygodne i komfortowe poruszanie się po parku logistycznym nie zanieczyszczając przy tym środowiska – w przypadku obiektów, które mają 100 tys. m2 to bardzo ważne - mówi Marta Zgnilec ze SPIE Building Solutions.

Podstawą stały zespół
Posiadanie odpowiednio zmotywowanej i zadowolonej z pracy załogi warunkuje sukces obiektu magazynowego. W czasach, kiedy kupujący przez internet chcą dostawy jak najszybciej, najlepiej następnego dnia po zakupie, odpowiednio duży i „zaopiekowany” zespół jest kluczowy dla powodzenia biznesu.
 – W przypadku dużych parków magazynowych są oczekiwania, żeby w przypadku awarii poza godzinami obecności personelu w obiekcie ekipa serwisowa pojawiała się w jak najkrótszym czasie. 30 minut staje się standardem. Jeszcze ważniejsza jest jednak prewencja i kontrola instalacji pozwalająca uniknąć awarii. Wszystko po to, żeby wyeliminować przestoje, uniknąć nieprzewidzialnych zdarzeń. Oczywiście do tego potrzeba wieloletniego doświadczenia i elastyczności. Dla przykładu, wszelkie przeglądy, w których konieczne jest wyłączenie mediów, wykonywane są w tym samym czasie, są skomasowane, po to, żeby obiekt miał jak najmniej przestojów w pracy. W magazynach zawsze czas był priorytetem, ale teraz presja jeszcze wzrosła. Obsługujemy firmy, które dostarczają towar do klienta w dniu zakupu – tam przestój w pracy magazynu jest nieakceptowalny - Marta Zgnilec ze SPIE Building Solutions.

(źr. SPIE Building Solutions)

kobiety w logistyce
Kobieca załoga w Emirates SkyCargo
Aż 66 proc. zatrudnionych w przemyśle lekkim to kobiety
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Koronawirus: Jakie wyzwania stoją przed pracownikami?
Holandia wprowadza obowiązek zgłaszania pracowników delegowanych w kabotażu
Duńska płaca minimalna obejmie transport kombinowany i kabotaż
Eksport alkoholi do Rosji - Hillebrand o wymogach i znalezieniu kontrahenta
Pakiet mobilności - jeszcze kilka wskazówek
FedEx Express opublikował zestaw wytycznych dla rowerzystów
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Koronawirus wymusi uregulowanie prawne pracy zdalnej?
Czy Covid-19 wpływa na sektor nieruchomości przemysłowo - logistycznych?
Spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?
Wpływ koronawirusa na e-commerce
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Lublin w czołówce miast CEE
GEFCO Polska uruchamia regularne przewozy do Maroka
Omega Pilzno zwiększa flotę o 50 nowych ciągników siodłowych
MLP Group wypracowało blisko 130 mln zł zysku netto
Rossmann otwiera magazyn dystrybucyjny w Panattoni Park Warsaw South Janki
Poczta Polska ogranicza działanie placówek w związku z koronawirusem
Korean Air uruchomiło połączenie cargo na trasie Seul-Budapeszt
Praca w magazynach coraz bardziej komfortowa
CEVA Logistics operatorem logistycznym Airbusa
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC