Dodaj ogłoszenie o pracy


DHL Parcel z nagrodą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Firma DHL Parcel została wyróżniona w 47. Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy, organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Celem konkursu jest inspirowanie do podejmowania działań oraz upowszechniania rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i warunki pracy. Kapituła konkursowa doceniła DHL Parcel Polska za autorski projekt „Ergonomia 50+”, w ramach którego przeprowadzono szereg działań optymalizujących warunki pracy magazynowej, ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50. roku życia. Wdrożenie nowych rozwiązań poprzedził profesjonalny audyt z udziałem ekspertów z zakresu BHP oraz ergonomii.
W jego efekcie stanowiska pracy magazynowej zostały doposażone m.in. w  tzw. antyzmęczeniowe maty oraz podpory do stania, a także specjalne pasy biodrowe chroniące przed urazami odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przetestowano również manipulatory podciśnieniowe, które wspierają pracowników przy podnoszeniu ciężkich przesyłek. Ponadto w ramach projektu zostały przygotowane liczne materiały instruktażowe i edukacyjne, których zadaniem jest zwiększanie wiedzy pracowników na temat bezpieczeństwa pracy.
-  Zarówno w Polsce, jak i całej Europie systematycznie wzrasta wiek statystycznego mieszkańca. W efekcie tego zjawiska na rynku pracy pojawił się nowy trend – pracodawcy otworzyli się na osoby, w wieku dojrzałym i coraz chętniej zatrudniają je w swoich strukturach. W DHL Parcel Polska już od wielu lat dostrzegamy potencjał starszych pracowników, a co za tym idzie ogromną wartość wielopokoleniowych zespołów.

- Projekt „Ergonomia 50+”, za który otrzymaliśmy wyróżnienie, opracowaliśmy właśnie po to, by zapewnić bezpieczne i nowoczesne warunki pracy osobom w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kadry w wieku dojrzałym – mówi Paweł Pawlik, kierownik Działu BHP DHL Parcel Polska. – Jestem przekonany, że wdrażając ten program, wykroczyliśmy daleko ponad minimalne wymagania, wskazane w obowiązujących przepisach BHP. Cieszymy się, że nasza inicjatywa została doceniona przez jury – dodaje.

(źr. DHL Parcel)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.