Konto pracodawcy


Loconi Intermodal zapowiada rekordowe wyniki na koniec 2019 roku

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych podsumował działalność operacyjną za trzy kwartały 2019 roku. W tym czasie operator przewiózł 164 tys. TEU. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym wzrost wyniósł 26 proc. Do końca 2019 roku Loconi planuje osiągnąć rekordową liczbę przewiezionych kontenerów na poziomie 220 tys. TEU oraz sprzedaż w wysokości ok. 160 mln zł, obsługując wyłącznie polskie porty morskie.

To już kolejny wzrostowy rok w Loconi Intermodal, co jest rezultatem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju opartej o jakość i wykorzystanie efektu skali. Firma specjalizuje się w obsłudze polskich portów morskich, które do końca sierpnia odnotowały wzrost obrotów kontenerowych na poziomie 8,5 proc. r/r. Warto też tutaj wspomnieć o najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego - liczba TEU przewiezionych koleją po III kwartałach 2019  r. wzrosła o 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.  Realizowane wzrosty to wciąż efekt organicznego przenoszenia ładunków z dróg na kolej, których potoki ładunkowe obejmują od kilku do kilkunastu kontenerów na tydzień. Jednocześnie szacuje się, że w ostatnich latach udział przeładunków kontenerowych na kolei w polskich portach istotnie spadał i wynosi obecnie (w zależności od terminala) od 20 do 35 proc., co oznacza, że wciąż od 65 do 80 proc. ładunków są wywożone z portów transportem samochodowym. Również liczba kontenerów przeładowywanych na kolei w polskich portach nie rośnie tak szybko, jak liczba przeładowywanych kontenerów ogółem. Mimo iż nie jest to korzystny trend, należy spojrzeć na to, jak na duży potencjał do dalszego rozwoju intermodalu w Polsce.

- W ciągu zaledwie 3 lat udało nam się podwoić poziom realizowanych obrotów i zeskalować biznes do ponad 250 połączeń miesięcznie, rezultatem czego jest również podniesienie efektywności operacyjnej. W przewozach intermodalnych kluczowe jest wypracowanie i wykorzystanie efektu skali. Przy odpowiednim poziomie obrotów spadają koszty jednostkowe i jednocześnie zwiększa się rotacja taboru kolejowego. Jednak to, co jest dla nas szczególnie istotne w tych wzrostach, to fakt, że coraz więcej klientów decyduje się z nami związać długoterminowo. Co w tym sektorze usług nie jest tak oczywiste, tym bardziej że konkurujemy z przewoźnikami drogowymi. Przy długoterminowej współpracy znacznie łatwiej jest planować zasoby, obsłużyć sezonowe wzrosty wolumenowe oraz wypracować z klientami stabilność i scenariusze funkcjonowania na wypadek opóźnień statków czy też kongestii w portach. Dokładamy starań, aby dostarczać usługę wysokiej jakości, taką jaką sami chcielibyśmy kupić – mówi Lidia Dziewierska, prezes zarządu Loconi Intermodal SA.

Spółka skupia się na kreowaniu rozwiązań, które umożliwią gestorom ładunków skorzystanie z transportu intermodalnego zamiast transportu drogowego m.in. poprzez zwiększanie częstotliwości organizowanych połączeń. Do tego dochodzi dobrze działająca sieć terminali własnych Loconi w głębi kraju (w Radomsku, Gądkach k/Poznania, Warszawie, Kątach Wrocławskich i Dąbrowie Górniczej).  
- Należy też wspomnieć, że ten 26 proc. wzrost wolumenu został wygenerowany pomimo ograniczonych od czasu do czasu, zdolności przeładunkowych oraz braku możliwości zwiększania liczby stałych okien przeładunkowych na DCT Gdańsk przy trwającej tam przebudowie bocznicy kolejowej. Gdyby nie zatory przewozowe w DCT, który skupia ok. 60 proc. ładunków skonteneryzowanych przepływających przez polskie porty, szacujemy że w okresach największej kongestii w Porcie Gdańsk w tym roku, Loconi mogłoby obsłużyć nawet do 30 proc. więcej kontenerów niż faktycznie przewiozło – wylicza Lidia Dziewierska.

Główne kierunki rozwoju
Loconi realizuje przewozy intermodalne w oparciu o własną sieć terminali, głównie na 3 kierunkach z/do: Wielkopolski, Warszawy oraz przez terminal w Radomsku, który obsługuje dostawy z/do Częstochowy, Krakowa a nawet ze Słowacji. Wszystkie te 3 linie odnotowały podobne tempo wzrostu. Coraz większą popularność zyskuje również połączenie z/do terminalu w Kątach Wrocławskich, które Loconi oferuje od początku tego roku.  
- Nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i połączeniami intermodalnymi. Na początku 2020 roku chcielibyśmy się skupić na rozwoju nowych linii biznesowych kierowanych na południe kraju, w tym z/do okolic Wrocławia oraz nad rozwojem i stabilizacją naszych przewozów realizowanych przez Port Gdynia – zapowiada Lidia Dziewierska, prezes zarządu Loconi Intermodal SA.

Inwestycje w terminale i tabor
W 2020 roku Loconi planuje sfinalizować rozmowy dotyczące pozyskania finansowania na dalszy rozwój własnej sieci intermodalnej oraz rozpocząć program inwestycyjny. W szczególności, Loconi planuje pozyskać finansowanie na rozbudowę posiadanych terminali intermodalnych, w tym swojego flagowego terminalu w Radomsku, budowę nowych oraz rozważa zakup taboru kolejowego.

(źr. Loconi Intermodal)

 

kobiety w logistyce
30 lat w Polsce – jaki przepis na sukces ma prezes firmy LOXX – Iwona Betlejewska?
Karen Reddington nową prezes FedEx Express w Europie oraz CEO TNT
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
reklama
Mniej paliwa, mniej CO2 - dlaczego ekonomika paliwowa jest tak ważna?
Tarcze antykryzysowe okiem doradcy podatkowego
Zmiany w dyrektywie o delegowaniu pracowników nie dotyczą kierowców?!
ABC postępowania celnego
Mandaty i taryfikatory w transporcie – jak jeździć w zgodzie z prawem?
Projekt rozporządzenia KE dla transportu drogowego w czasach pandemii
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi branży transportowej?
Spedytorzy mówią - „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”
Wakacje na „L4” – czy zabraknie rąk do pracy?
Jak zagraniczna sprzedaż może pomóc firmom w czasie pandemii? - komentarz DHL
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
DB Schenker otworzy nowy terminal na Lubelszczyźnie
FM Logistic uruchamia kolejną platformę logistyczną dla Polpharmy
CEVA Logistics uruchomiła innowacyjną platformę do zarządzania transportem - myCE ...
Nestlé dołączyło do European Clean Trucking Alliance
Gebrüder Weiss przejmuje część działalności Ipsen Logistics
Powstała nowa zwrotna butelka PET - czy czeka nas opakowaniowa rewolucja?
ID Logistics podsumowało I półrocze - wzrost sprzedaży o 4,3 proc.
Dobre wyniki po pierwszej połowie roku w Kuehne+Nagel
Firmy znów szukają magazynów buforowych
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC