Dodaj ogłoszenie o pracy


Accolade zainwestuje blisko 30 miln euro w Panattoni Park w Częstochowie

Accolade, inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych, zainwestuje w kolejny park przemysłowy, który zostanie otwarty w lutym przyszłego roku, tym razem w Częstochowie. Trwa już budowa dwóch ekologicznych budynków magazynowych klasy A o łącznej powierzchni 30 400 m kw. Wartość projektu wynosi prawie 30 mln euro i jest to kolejna inwestycja typu brownfield czeskiego inwestora w Polsce. Portfel Accolade obejmuje łącznie 48,5 proc. inwestycji typu brownfield. Wybór Częstochowy to realizacja strategii wyróżniającej inwestycje w przemyślane lokalizacje w miastach regionalnych o największym potencjale. Pierwsi najemcy w Częstochowie mają pojawić się w lutym 2020 r.

Accolade posiada w Polsce 9 parków przemysłowych o łącznej powierzchni 588 tys. mkw. i wartości 400 mln euro w lokalizacjach takich jak Szczecin, Zielona Góra, Lublin, Kielce, Bydgoszcz, Białystok, Konin, Legnica i Mińsk Mazowiecki. Teraz inwestor z Czech zdecydował się zainwestować w Częstochowie. Panattoni Park Częstochowa będzie zlokalizowany w pobliżu Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i drogi krajowej numer 1. Park będzie znajdował się około godziny jazdy od zjazdu z autostrady A1 i A4 oraz 1,5 godziny od zjazdu z autostrady A1 i A2.
- Rynek powierzchni magazynowych w centrach regionalnych stale rośnie. Kontynuujemy wdrażanie strategii zakładającej obecność w dynamicznych miastach o dużym potencjale, takich jak Częstochowa. Wyniki Accolade pokazują, że każda z lokalizacji, w którą zainwestowaliśmy, była dobrze przemyślana i przyczyniła się do rozwoju danego regionu. W tym przypadku jest podobnie. Jestem przekonany, że Panattoni Park Częstochowa odniesie sukces’ - mówi Michał Białas, Head of Poland w Accolade.

Długoterminowy inwestor, jakim jest Accolade, widzi duży potencjał w Częstochowie. Nowoczesny park przemysłowy odmieni istniejącą działkę typu brownfield, która stoi obok funkcjonującej koksowni. W Częstochowie, istnieje również możliwość ubiegania się o realne wsparcie dla przedsiębiorców w postaci zwolnień z podatku od nieruchomości. Pomagają również duże inwestycje w infrastrukturę, realizowane przez samorząd. Na 2019 r. zaplanowano choćby przebudowę i remonty na trasach DK 1 i DK 46, które dzięki wybudowanym wielopoziomowym skrzyżowaniom zapewnią płynny ruch w mieście. W tym roku powinien również zostać oddany do użytku nowy odcinek autostrady A1. Co istotne dla pracodawców, Częstochowa jest również dobrze oceniana przez pryzmat lokalnego rynku pracy.

- Kilka kluczowych czynników decyduje o sukcesie parków przemysłowych i magazynowych w miastach regionalnych. Najważniejsze kryteria to: potencjał rynku pracy, dostępność transportowa i możliwość uzyskania konkurencyjnych warunków finansowych. Koszt gruntów jest również znaczący, ponieważ zwykle jest niższy w takich lokalizacjach niż w dużych aglomeracjach. Ponadto najemcami nowoczesnych magazynów są coraz częściej lokalne firmy, które rozwijają się dynamicznie i podnoszą jakość wynajmowanej powierzchni, co znacznie ułatwia im zmniejszenie rotacji pracowników, ale także przyciągnięcie nowej siły roboczej - komentuje Tom Listowski z CRESA.

Według specjalistów z firmy konsultingowej CRESA rynek magazynowy rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Istnieją zarówno nowe lokalizacje, jak i typy budynków, które lepiej pasują do działań najemców i zapewniają im większą wydajność. Główne lokalizacje przyciągają największą liczbę najemców a oni zatrudniają najwięcej osób, ale z czasem firmy wynajmujące powierzchnię mogą zdecydować się na przeniesienie ze starszych budynków do budynków ekologicznych budowanych w pobliżu bardziej zaawansowanych technologicznie obiektów, co pozwoliłoby im zachować pracowników.

Zmodernizowana infrastruktura zapewnia lepszy dostęp z największych aglomeracji w kraju do miast regionalnych, które stwarzają nowe możliwości zarówno dla najemców, jak i podmiotów inwestujących w nieruchomości przemysłowe i logistyczne. Nowe technologie, automatyzacja i robotyzacja rewolucjonizują procesy wewnętrzne i zapewniają doskonałe wsparcie w lokalizacjach o ograniczonym dostępie do pracowników. Dalszy rozwój rynku nieruchomości przemysłowych i logistycznych w Polsce jest jednak w dużej mierze uzależniony od tworzenia nowych lokalizacji, a tym samym dostępności personelu.

(źr. Accolade)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.