Dodaj ogłoszenie o pracy


Rok 2019 będzie rekordowy pod względem nowo oddanej powierzchni magazynowej

Powierzchnie logistyczno-przemysłowe w Polsce zajmują już 17,6 mln mkw. – wynika z najnowszego raportu CBRE za III kwartał 2019 r. Jeszcze 5 lat temu było ich o ponad połowę mniej - 8,5 mln mkw. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. oddano do użytku niemal 2 mln mkw., czyli o 38 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksperci zapowiadają, że rok 2019 będzie rekordowy pod względem nowo oddanej powierzchni magazynowej.

Całkowite zasoby powierzchni przemysłowej i logistycznej wyniosły 17,6 mln mkw. na koniec III kwartału 2019 r., co oznacza wzrost o 18 proc. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. W trakcie minionych dziewięciu miesięcy do użytku oddano ponad 1,96 mln mkw. Złożyło się na to m.in. otwarcie największego w Polsce magazynu BTS - Panattoni BTS Gliwice o powierzchni 210 tys. mkw. oraz drugiego etapu Panattoni BTS Leroy Merlin w miejscowości Piątek w województwie łódzkim - 64 tys. mkw., z całkowitych 124 tys. mkw. Spośród projektów przeznaczonych na wynajem dla wielu klientów największym oddanym w III kwartale br. był Panattoni Park Sosnowiec I (54,3 tys. mkw.).

Po trzecim kwartale w budowie pozostaje ponad 1,8 mln mkw., z czego najwięcej, bo po ponad 300 tys. mkw. w trzech regionach – okolicach Warszawy, regionie Wrocławia i Górnego Śląska. Na tych obszarach znajduje się 60 proc. całkowitej powierzchni w budowie w Polsce. Około połowa tego wolumenu jest zabezpieczona umowami najmu, co wskazuje na większy optymizm deweloperów niż w poprzednich kwartałach. Od początku roku całkowite zapotrzebowanie na magazyny wyniosło ponad 2,87 mln mkw., co oznacza spadek popytu o 7 proc. r/r. Najemcy szukali przede wszystkim w Warszawie Regionie, na Górnym Śląsku oraz we Wrocławiu – te obszary odpowiadały za 60 proc. całego zapotrzebowania. Przewidywania dla końca grudnia wskazują nieco ponad 4 mln mkw. popytu, co jest porównywalne z poprzednimi dwoma niezwykle dobrymi latami na rynku powierzchni magazynowych.

Górny Śląsk numerem jeden
Regionem, który najwięcej urósł od początku tego roku jest Górny Śląsk – dostępnej przestrzeni jest więcej o 443 tys. mkw., z czego za prawie połowę odpowiada wcześniej wymieniona inwestycja w Gliwicach. Tym samym rynek śląski stał się drugim po warszawskim, oferującym ponad 3 mln mkw. Warszawa i Region Warszawski, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław utrzymują pozycje liderów – na tych terenach znajduje się obecnie 80% zasobów powierzchni logistycznej i przemysłowej całego kraju. Na uwagę zasługuje ruch na budowach w niedocenianym dotychczas Regionie Północy - powstaje tam obecnie ponad 182 tys. mkw.

Nieco więcej do wyboru
W minionych dwóch latach zapotrzebowanie na magazyny było tak duże, że poziom pustostanów utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. Obecnie stanowią one 6,5 proc. rynku, co oznacza wzrost o 1,4 p.p. w porównaniu z II kwartałem 2019 r. Zestawienie z analogicznym okresem zeszłego roku wskazuje na jeszcze wyższy wzrost - o 2 p.p.

Pełna wersja raportu CBRE „Rynek przemysłowy i logistyczny w Polsce 3 kw. 2019” jest dostępna TUTAJ.

(źr. CBRE)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.