Dodaj ogłoszenie o pracy


Volvo Polska z nagrodą ONZ

Grupa Volvo w Polsce została wyróżniona przez Global Compact za długotrwałe i aktywne wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska w miastach. ONZ doceniło producenta autobusów i samochodów ciężarowych za rozwój pojazdów niskoemisyjnych. Volvo Polska jest jedyną firmą motoryzacyjną, która otrzymała tę nagrodę.
Wyróżnienie dla Volvo Polska dotyczy działań na rzecz „SDG11 – Zrównoważone miasta i społeczności”. To jeden z siedemnastu celów Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, czyli przyjętego przez Organizację Narodów Zjednoczonych programu działań na całym świecie. Zgodnie z nim do 2030 roku działania rządów, biznesu i różnego rodzaju organizacji powinny się koncentrować m.in. na eliminacji ubóstwa, głodu, poprawie jakości edukacji oraz rozwoju bezpiecznych, stabilnych i mniej zanieczyszczonych miast (do 2030 roku w miastach będzie żyło już 5 mld ludzi).


– Przyznane przez ONZ wyróżnienie jest dla nas wielkim zaszczytem i dużą motywacją do dalszego rozwijania zrównoważonego transportu. Jako producent autobusów miejskich i samochodów ciężarowych dedykowanych branży komunalnej, w tym śmieciarek czy aut dostawczych, dokładamy wszelkich starań, by były to pojazdy jak najbardziej przyjazne środowisku. W swojej ofercie mamy dziś autobusy elektryczne i samochody ciężarowe zasilane gazem LNG i CNG, a w przyszłym roku planujemy wprowadzić na rynek elektryczne pojazdy ciężarowe. Tego typu wyróżnienie mobilizuje nas do jeszcze bardziej wytężonych prac nad produktami nieemisyjnymi i ich promocją wśród miejskich odbiorców – twierdzi Piotr Werner, menedżer ds. produktu i wynajmu w Volvo Trucks Polska.
Wyróżnienie z rąk przedstawicieli polskiego biura Global Compact, największej na świecie platformy ONZ angażującej biznes w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), Volvo odebrało podczas uroczystej gali UN Day w Warszawie. Poza Volvo Polska, nagrody za długotrwałą współpracę przy programie „SDG11 – Zrównoważone miasta”, w tym m.in. działania na rzecz kampanii „Wstrzymaj smog” otrzymali przedstawiciele 13 działających w kraju spółek. Volvo jest jedyną firmą motoryzacyjną.
– Ponieważ transport w pewnej części odpowiada za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, to naturalne jest, że jako firma działająca w obszarze motoryzacyjnym czujemy się odpowiedzialni i chcemy działać na rzecz zrównoważonego transportu. Stąd rozwój innowacyjnych produktów i zaawansowanych technologicznie rozwiązań prowadzących do redukcji emisji CO2. Nasz cel na przyszłość to zero emisyjności – zapowiada Marek Gawroński, wiceprezes ds. relacji z sektorem publicznym w Grupie Volvo. Osiągnięcie do 2030 roku – określonych przez ONZ – celów zrównoważonego rozwoju, w tym stworzenie bezpieczniejszych i czystszych miast, nie będzie możliwe bez silnego zaangażowania biznesu.
Jak wynika z badań Global Compact 71 proc. zrzeszonych w organizacji firm rozumie kluczową rolę, jaką pełni biznes w realizacji „Agendy 2030”, a 81 proc. podejmuje działania na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Polskie biuro Global Compact liczy na dalsze rozszerzenie koalicji firm wdrażających w kraju działania na rzecz #GlobalGoals.
Global Compact powstało w 1999 roku z inicjatywy Kofiego Annana, ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ, jako dobrowolne zrzeszenie przedsiębiorstw, działających na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym przestrzegających praw człowieka, praw pracowniczych czy dbających o ochronę środowiska. Na całym świecie do Global Compact przystąpiło już 9 tys. firm.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.