Dodaj ogłoszenie o pracy


Poczta Polska otworzyła kolejną sortownię - w Białymstoku

Jeszcze w tym roku Poczta Polska powiększy powierzchnię swoich sortowni o ponad 23 tys. m kw.  W Białymstoku otwarto właśnie nową halę o powierzchni ponad  5,4 tys. m kw., aby usprawnić obsługę paczek na Podlasiu. Dodatkowe magazyny to kolejny etap wdrażania nowej architektury logistycznej, która jest odpowiedzą Poczty na rozwój eCommerce.

Poczta Polska dostrzega potencjał rozwojowy wschodnich regionów kraju. Nowa droga ekspresowa S8 usprawniająca komunikację między Białymstokiem a Warszawą, budowane trasy Via Carpatia oraz Via Baltica decydują o dużym potencjale Podlasia dla rozwoju logistyki, także w ruchu międzynarodowym. Pierwszym etapem zmian pocztowej infrastruktury w tym regionie jest przeniesienie procesów sortowania listów i paczek do wynajętej hali w Panattoni Park Białystok. Następnie, zgodnie ze strategicznymi planami Poczty na działce w Choroszczy pod Białymstokiem powstanie nowoczesna, regionalna  sortownia obsługująca zarówno listy, przesyłki KEP (kurier, ekspres, paczka), jak i przesyłki paletowe. –  Poczta Polska w odpowiedzi na rozwój eCommerce i spadek tradycyjnej korespondencji listowej zmienia architekturę sieci logistycznej, tak aby sprostać wyzwaniu obsługi coraz większej liczby paczek. Chcemy mieć coraz większy udział w rynku przesyłek KEP, ważny jest także dla nas zrównoważony rozwój i dbałość o klientów w każdym regionie naszego kraju  – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Do tej pory sortownia w Białymstoku znajdowała się w trzech lokalizacjach. Dzięki wynajęciu nowego obiektu, obsługa przesyłek będzie prostsza i szybsza. Będzie w niej pracowało 190 pocztowców. W trakcie szczytu paczkowego spodziewany jest wzrost przesyłek KEP o średnio  20 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Z tego względu potrzebne jest zwiększenie powierzchni i przepustowości białostockiego Wydziału Ekspedycyjno-Rozdzielczego. Nowa hala dla sortowni w Białymstoku znajduje się w północno-zachodniej części miasta, 8 km od centrum, w sąsiedztwie drogi nr 65 oraz w pobliżu  drogi ekspresowej S8. Do dyspozycji pracowników są 44 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i 6 miejsc dla samochodów ciężarowych. Hala została wyposażona w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED.
W październiku Poczta oddała do użytku nową halę w Grodzisku Mazowieckim, w drugiej połowie listopada zostanie uruchomiony obiekt w Niepołomicach. Dzięki temu sortownie spółki powiększą się o 23 tys. m kw.  nowoczesnej powierzchni  magazynowej. W ubiegłym roku powiększono powierzchnię sortowni o nowe hale w Koszalinie i w Olsztynie. Uruchomiona została nowa maszyna sortownicza w Zabrzu obsługująca południową Polskę. Na początek przyszłego roku zaplanowana jest przeprowadzka do nowego obiektu na warszawskim Okęciu, gdzie obsługiwane będą przesyłki międzynarodowe. W kolejnych latach Poczta Polska będzie nadal rozwijać infrastrukturę logistyczną, inwestując w nowe obiekty logistyczne oraz sortery do opracowania KEP.

Budowa nowej architektury logistycznej to reakcja narodowego operatora pocztowego na dynamiczne zmiany  rozwijającym się rynkiem KEP. Raport Poczty Polskiej pt. „Rozwój rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce 2014 –2023” zakłada, że w 2023 roku wartość rynku KEP w Polsce będzie kształtować się poziomie blisko 12 mld zł. Oznacza to wzrost o blisko 50 proc. w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Prognozuje się, że w 2023 roku operatorzy KEP obsłużą prawie 850 mln paczek, czyli dwa razy więcej niż w 2017 roku.

(źr. Poczta Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.