Dodaj ogłoszenie o pracy


Bardzo dobry początek roku – Agility podsumowało I kwartał 2019

Agility opublikowało wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku i podsumował działalność na świecie i w Polsce. Zysk wyniósł 20,3 mln KWD* (66,8 mln USD) i wzrósł o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 (po odliczeniu wpływu IFRS-16, wzrost wyniósł 10,2 proc.). Przychody osiągnęły poziom 378,8 mln KWD (1,2 mld USD), a zysk operacyjny (EBITDA) 46,3 mln KWD (152,4 mln USD), co przekłada się na wzrost odpowiednio o 1,9 proc. i 22,8 proc. W Polsce firma odnotowała dwucyfrowe wzrosty we wszystkich obszarach działalności.

- To kolejny dobry początek roku dla Agility, mimo zauważalnego spowolnienia. Dostrzegamy poprawę we wszystkich obszarach i wkładamy dużo wysiłku w to, aby osiągać wyznaczone cele. Jak pokazują nasze raporty, zysk EBITDA wzrósł o 22,8 proc., a zysk netto poprawił się o 7,3 proc. - mówi Tarek Sultan, wiceprzewodniczący rady nadzorczej i CEO Agility.
Sułtan podkreślił, że Agility GIL, podstawowa jednostka biznesowa, konsekwentnie inwestuje w transformację cyfrową, która ma zapewnić jej wiodącą pozycję gwarantującą długoterminowe sukcesy i przewagę na rynku. Dodał też, że Agility kontynuuje inwestycje w spółki z grupy Infrastructure, realizujące strategię stabilnego wzrostu.

Agility GIL
Po odliczeniu wpływu IFRS16, w I kw. Agility GIL odnotowało zysk operacyjny EBITDA na poziomie 6,8 mln KWD (22,3 mln USD), niższy o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Spadek wiąże się z kosztami transformacji cyfrowej i poniesionych inwestycji. Przychody wyniosły 275 mln KWD (905,3 mln USD), o 1,1 proc. mniej w porównaniu z I kw. 2018. Przy stałym kursie walut przychody GIL wzrosły o 3,4 proc. Przychody netto wyniosły 65,4 mln KWD (215,3 mln USD) i zwiększyły się o 1,2 proc. w stosunku do I kw. 2018. (po doliczeniu IFRS-16). Wzrost przychodów netto firma zawdzięcza wynikom osiągniętym we frachcie morskim i logistyce kontraktowej, co zrekompensowało spadki w logistyce projektowej i transporcie drogowym. Przy stałym kursie walut, wzrost przychodów netto GIL wyniósł 5,1 proc. Ogólna marża GIL osiągnęła poziom 23,8 proc. wobec ubiegłorocznych 23,3 proc.
W I kw. tonaż przesyłek lotniczych zwiększył się o 5,2 proc. Firma odnotowała wzrost frachtu lotniczego na wielu szlakach handlowych i różnych kanałach sprzedaży, dzięki bardzo dobrej współpracy ze strategicznymi klientami. We frachcie morskim wzrost przychodów netto wynika z poprawy zyskowności i zwiększenia TEU o 2,3 proc. Stabilne wyniki odnotowane we wszystkich krajach i kanałach sprzedaży są rezultatem wzrostu liczby przesyłek. Agility osiągnęło też dobre wyniki w logistyce kontraktowej, przy wzroście przychodów o 3,6 proc. Rozwój i wzrost marży napędzały działania na Bliskim Wschodzie i Afryce. Strategia cyfrowa Agility GIL zakłada rozwój systemów i technologii umożliwiających poprawę produktywności i zapewniających firmie pozycję wiodącego innowatora w branży. Przyspieszenie transformacji cyfrowej pozwoli usprawnić komunikację między klientami i dostawcami, wprowadzić kolejne innowacyjne rozwiązania, podnieść wydajność procesów i zyskać wszechstronną wiedzę biznesową.  

Dynamiczny początek roku dla Agility Logistics w Polsce
Początek roku był również bardzo dobry dla polskiego oddziału Agility Logistics. W I kw. osiągnięty zysk brutto wzrósł o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku. We wszystkich obszarach działalności firma odnotowała dwucyfrowe wzrosty - w spedycji morskiej na poziomie 29 proc., lotniczej 26 proc., a drogowej i kolejowej 16 proc. Polski oddział Agility Logistics podpisał też nowe kontrakty z firmami z branży przemysłowej i technologicznej.
- W tym roku stawiamy na wzmocnienie pozycji na rynku jako globalnego operatora logistycznego, wyspecjalizowanego w obsłudze rynków wschodzących, lidera cyfryzacji usług logistycznych i wykorzystania nowoczesnych technologii. Spodziewamy się dalszego wzrostu we wszystkich segmentach usług, zwłaszcza w obszarze transportu lotniczego i morskiego. W najbliższym czasie chcemy też wzmocnić dział spedycji morskiej. Tak jak w poprzednich latach, będziemy inwestować w rozwój naszych pracowników. Już teraz planujemy rozpoczęcie nowego programu szkoleń dla działów operacyjnych i sprzedaży - zapowiada Karolina Gasińska-Byczkowska, country manager Agility Logistics w Polsce.
Podsumowanie
- Mamy jasną i spójną strategię rozwoju, która w kolejnych latach zapewni nam osiąganie coraz lepszych wyników. Rok 2019 rozpoczęliśmy bardzo dobrze. Agility zamierza inwestować w dalszą transformację biznesu, co w przyszłości zagwarantuje nam doskonałość operacyjną - podsumował Tarek Sultan.

*KWD – dinar kuwejcki

(źr. Agility)


czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.