Dodaj ogłoszenie o pracy


ID Logistics wdraża zintegrowany system monitoringu procesów magazynowych

ID Logistics, wiodący operator w dedykowanej logistyce kontraktowej, wdraża kolejne innowacyjne rozwiązanie – zintegrowany system monitoringu procesów magazynowych. Jego zastosowanie pozwala na znaczący wzrost produktywności, wydajności oraz efektywności kontroli procesów operacyjnych w centrach dystrybucyjnych, zarządzanych przez operatora.

Zintegrowany system monitoringu procesów magazynowych ID Logistics wspiera zarządzanie i zapewnia pełną kontrolę procesów operacyjnych, związanych z kompletowaniem zamówień, zwłaszcza multikompletacji (multi-order picking), przygotowaniem towarów do dystrybucji z magazynu do sklepów i obsługą reklamacji. System tworzą trzy moduły, wykorzystujące urządzenia zamontowane na wózku widłowym, takie jak systemy put-to-light i kamery wysokiej rozdzielczości, także pomysł ID Logistics. Jego integralną częścią jest dedykowane oprogramowanie, połączone z systemem zarządzania magazynem WMS, gwarantujące pełną wymianę danych w systemie on-line. Zintegrowany system monitoringu procesów magazynowych został przygotowany przez zespół ID Logistics, przy współpracy z partnerem biznesowym, firmą DCLOG.
- To nasz autorski pomysł i pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku, jego wdrożenie poprzedziły kilkumiesięczne testy prototypów, w których łączyliśmy dostępne moduły z nowymi funkcjonalnościami. Wykorzystaliśmy narzędzia, które mogą działać niezależnie i są już stosowane w naszych magazynach. Nowatorskie jest ich połączenie w jeden system, co pozwala nam wykorzystać ich potencjał i osiągnąć nowe korzyści. W magazynie, gdzie to rozwiązanie już działa, odnotowaliśmy wzrost produktywności o 5 proc. i ograniczenie pomyłek występujących w procesie preparacji o około 72 proc. Znacząco, bo o ponad 60 proc. skrócił się też czas analizy reklamacji – mówi Piotr Krasoń, project manager, ID Logistics Polska.

Trzy moduły zintegrowanego systemu
W pierwszym module wykorzystane są systemy optycznej wizualizacji put-to-light i komunikacji głosowej voice picking. Jego zadaniem jest podniesienie jakości i wsparcie efektywności procesów multikompletacji (podczas jednego przejazdu pracownik magazynowy przygotowuje towar dla różnych klientów lub punktów dostaw). Wózek widłowy, z którego korzysta, przewozi kilka palet, co znacznie zwiększa ryzyko błędu, jaki może popełnić, układając karton z towarem na niewłaściwej palecie. Wsparciem jest system sygnalizacji świetlnej dcPTL, umieszczony na stelażu na wózku widłowym i połączony z WMS.  Urządzenie podświetla na określony kolor paletę, gdzie trzeba położyć konkretny karton. Pracownik, wyposażony w zestaw słuchawkowy, słyszy polecenie na którą z palet ma położyć towar. To znacząco ułatwia pracę i pozwala na uniknięcie pomyłek, tym samym podnosząc jakość procesu multikompletacji.
Działanie drugiego modułu zintegrowanego systemu monitoringu dcStreamMobile wspiera kontrolę procesów magazynowych i opiera się na rejestracji w systemie on-line przygotowania zamówień za pomocą kamer wysokiej rozdzielczości, umieszczonych na wózkach widłowych.  Pozyskane dane są gromadzone na serwerze, a każdy materiał wideo jest oznaczony kodem artykułu, numerem palety i nazwą klienta. Dzięki temu można szybko znaleźć odpowiednie nagranie, sprawdzić, jak przebiegał proces oraz dlaczego i gdzie doszło do błędu. Materiał jest wykorzystywany nie tylko przy rozpatrywaniu reklamacji, ale pozwala także na poprawę rozkładu magazynu i przebiegu procesów operacyjnych.
- Można zwrócić uwagę na to, aby obok siebie nie ustawiać podobnych wizualnie kartonów, czy skorygować sposób układania towaru na palecie, a tym samym ograniczyć ryzyko popełnianych błędów. Materiał z monitoringu wykorzystywany jest też podczas szkoleń dla pracowników – uzupełnia Piotr Krasoń.
Trzeci moduł dcClaim wspiera sprawne zarządzanie procesami reklamacyjnymi. Połączony jest nie tylko z WMS, ale daje możliwość z integracji z systemami zewnętrznymi klienta. Dzięki temu, składając reklamacje w trybie on-line, można śledzić jej status i w łatwy sposób skontaktować się z pracownikiem ID Logistics realizującym zgłoszenie. Jednym z narzędzi wspierających proces weryfikowania zgłoszeń reklamacyjnych jest materiał wideo, który może być automatycznie połączony ze zgłoszeniem reklamacyjnym i pozwala na jego weryfikację. Klient otrzymuje zdjęcie palety lub nagranie pokazujące proces jej przygotowania w magazynie.
- W ID Logistics stawiamy na dedykowane rozwiązania, dopasowane do konkretnych potrzeb i ułatwiające efektywne zarządzanie. Tak też jest w przypadku zintegrowanego systemu monitoringu procesów magazynowych, przygotowanego pod naszym kątem, z możliwościami łatwej i szybkiej adaptacji. Możemy wprowadzać dodatkowe moduły, integrować je z innymi rozwiązaniami. Przy wdrażaniu dedykowanych rozwiązań ważny jest wybór jednego dostawcy wszystkich modułów. Naszym partnerem została firma DCLOG, która doskonale rozumie logistykę i nasze potrzeby. Warto też dodać, że większość rozwiązań jest wdrażana jako usługa SaaS w chmurze DCLOG, co znacząco obniża koszty operacyjne IT. Już teraz przygotowujemy się do wdrożenia systemu w kolejnych centrach dystrybucyjnych zarządzanych przez ID Logistics, elastyczność pozwoli nam dobrze dopasować się do ich specyfiki. – podsumowuje Piotr Krasoń.

(źr. ID Logistics)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.