Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak zachęcić pracowników do szukania pomysłów - Gefco już wie!

Grupa Gefco rozwija projekt Fabryki Innowacji. Ten wewnętrzny inkubator pomysłów działa od 2018 roku i umożliwia pracownikom z całego świata zgłaszanie innowacji wspierających rozwój firmy. Najlepsze pomysły są przedstawiane podczas Exploratonów – dwudniowych spotkań organizowanych przez Gefco w Paryżu. Nowym dyrektorem Fabryki Innowacji została Valerie Floridia.

Pomysły i projekty do Fabryki Innowacji pracownicy mogą zgłaszać przez cały rok do komisji selekcyjnej złożonej z ekspertów wewnętrznych, którzy wybierają te najbardziej obiecujące. Autorzy projektów z tzw. krótkiej listy są zapraszani do Paryża, gdzie prezentują swoje innowacje podczas Exploratonu – dwudniowego wydarzenia mającego na celu ocenić potencjał i wybrać najlepsze projekty, które wspierają rozwój Grupy.
Podczas dwóch Exploratonów zorganizowanych w ciągu ostatnich miesięcy, dziewięć zespołów pracowników Gefco zajmowało się innowacjami z zakresu druku 3D, rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz sztucznej inteligencji (AI). „Byłam pod dużym wrażeniem poziomu uczestników i projektów prezentowanych na drugim Exploratonie. Uważam, że posiadamy talenty i wiedzę niezbędną do tego, by stać się liderem łańcuchów dostaw przyszłości” - podkreśla Valerie Floridia, nowa dyrektor Fabryki Innowacji Gefco. Valerie Floridia wzmocni zespół Fabryki Innowacji GEFCO swoim 15-letnim doświadczeniem które zdobyła pracując dla Renault i EDF we Francji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Gefco prowadzi również szereg innych inicjatyw na rzecz innowacyjności. Na przykład Grupa działa w partnerstwie z akceleratorem start-upów Techstars. Pomaga to w nawiązaniu współpracy z różnymi firmami na początku ich działalności, specjalizującymi się w kluczowych obszarach biznesowych, które mogą przenieść współpracę z klientami Gefco lub wydajność operacyjną na wyższy poziom. Priorytetami są optymalizacja transportu i tras, działania zapobiegawcze w serwisowaniu, śledzenie transportu, nowe usługi danych i automatyzacja procesów (RPA). Gefco planuje również udoskonalić swoje funkcje wsparcia dzięki innowacjom z zakresu automatyzacji procesów finansowych, współpracy z klientami/dostawcami, inteligentnego zarządzania kontraktami oraz inteligentnych chat botów.

(źr. Grupa Gefco)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.