Dodaj ogłoszenie o pracy


Brak palarni w firmie nie uprawnia do palenia w dowolnym miejscu

Według nowych przepisów dotyczących zakazu palenia w miejscach publicznych, pracodawca, który chce zorganizować w zakładzie pracy palarnię, musi spełnić jedynie warunki określone w ustawie tytoniowej oraz ustawie o państwowej inspekcji sanitarnej. Jeśli tego nie zrobi, nie oznacza to, że zatrudnieni mogą palić w dowolnym miejscu na terenie firmy.

 

Od ponad roku pracodawcy nie mają obowiązku tworzenia palarni w zakładzie pracy. Nie oznacza to jednak, że zatrudnieni mogą palić w dowolnym miejscu na terenie firmy. Przepisy prawa ograniczają się tylko do konieczności wyodrębnienia palarni, jej odpowiedniego  oznakowania oraz wentylacji. Należy pamiętać, że to obie strony (czyli pracownik i pracodawca) muszą przestrzegać zasad BHP oraz kierować się rozsądkiem, aby nie doprowadzić do zagrożenia w miejscu pracy.

 

- Zgodnie z obowiązującą od września ubr. nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP, palarnie nie należą już do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych – przypomina ekspert Pracodawców RP, Wioletta Żukowska. - Teraz pracodawca, który zdecyduje się na palarnię, nie musi już spełniać wygórowanych wymogów określonych w rozporządzeniu dotyczących m.in. liczby popielniczek, konieczności zapewnienia co najmniej dziesięciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny oraz powierzchni palarni, która nie mogła być mniejsza niż 4 m2 – dodaje Żukowska. Realizacja tych przepisów była trudna i wiązała się z dużymi nakładami finansowymi. - Obowiązek organizowania palarni prowadził do absurdalnych sytuacji, w których także pracodawca nie zatrudniający ani jednej osoby palącej musiał zapewnić odpowiednie pomieszczenie – przypomina Żukowska.

 

Brak palarni nie może być usprawiedliwieniem dla pracowników oddających się nałogowi w dowolnym miejscu zakładu pracy. - Trzeba pamiętać, że pracodawca ma prawo zakazać palenia tytoniu w czasie pracy zarówno w samym budynku firmy, jak i przed nim. Wiadomo, że same normy prawne z pewnością nie rozwiążą problemu palenia, dlatego też warto promować zdrowy model życia.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.