Dodaj ogłoszenie o pracy


Rzeszowskie lotnisko bazą dla pierwszego polskiego frachtowca

Pierwszy polski frachtowiec - szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo należący do polskiej linii czarterowej SkyTaxi wylądował niedawno w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka, który będzie jego stałą bazą. Samolot wykonuje z Rzeszowa loty towarowe po Europie oraz na inne kontynenty, m.in. do Ameryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód. To pierwszy tej klasy frachtowiec zarejestrowany w Polsce i operowany przez krajowego przewoźnika.

– To dla nas wielkie wydarzenie i jednocześnie wyzwanie. Jako przewoźnik lotniczy mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne – mówi Wojciech Nocuń, szef sprzedaży SkyTaxi. – Umiejscowienie bazy w Rzeszowie otwiera nam możliwości obsługi samolotu w miejscu, gdzie dostępna jest pełna infrastruktura wymagana dla tego typu maszyny. Odpowiednia droga startowa, łatwość organizacji wylotów i przylotów, elastyczność pracy samego lotniska i jego dostępność – wszystko to przemawia za Rzeszowem – dodaje.
Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 metrów sześciennych. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3°C. – Konsekwentnie realizujemy plan rozwoju centrum lotniczego cargo, wykorzystując unikalne położenie geograficzne naszego lotniska. Rok temu zainaugurowaliśmy działalność w nowoczesnym terminalu towarowym, a dziś uruchamiamy bazę dla największego w Polsce samolotu transportowego. Liczę, że szybko przełoży się to na wzrost wolumenu obsługiwanego frachtu oraz zwiększenie liczby operacji cargo – mówi Michał Tabisz, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Inauguracyjny rejs Boeing 767 wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniami w Keflaviku i Hamburgu. Samolot posiadający znaki rejestracyjne SP-MRF jeszcze w Stanach Zjednoczonych przeszedł przegląd techniczny, został tam również przemalowany w barwy SkyTaxi. – Cieszę się, że idea stworzenia w Jasionce logistycznej bramy dla Europy Środkowo-Wschodniej tak szybko się materializuje. Wierzę, że to kolejny krok na drodze do uruchomienia regularnych połączeń cargo z Podkarpacia. Otworzy to szansę na zwiększenie eksportu – nie tylko dla firm z naszego regionu, ale również przyciągnie do Jasionki towary z innych części Polski, a także Słowacji, Węgier czy Ukrainy – powiedział Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

SkyTaxi jest polską linią czarterową, która powstała w 2000 roku. Siedziba spółki znajduje się we Wrocławiu. Samoloty należące do spółki wykonują zarówno loty pasażerskie jak i cargo. Do tej pory przewoźnik operował na 2 samolotach SAAB 340. Rejsy odbywały się na terenie Unii Europejskiej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Pozyskany Boeing 767-200 wyprodukowano w 1984 roku. Samolot został rekonfigurowany do wersji PC2SF czyli z początkowej wersji pasażerskiej zmodyfikowano go do przewozu cargo. Napędzają go dwa silniki Genaral Electric CF6-80.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jest zarejestrowanym agentem handlingowym świadczącym pełną gamę usług związanych z obsługą frachtu lotniczego. Dysponuje przestrzenią o powierzchni ok. 1700 m2 w nowocześnie wyposażonym terminalu Waimea Cargo, oddanym do użytku pod koniec ubiegłego roku. Na terenie magazynu znajdują się m.in. pomieszczenia specjalne dla towarów wrażliwych i dla żywych zwierząt, a także chłodnia, mroźnia oraz pomieszczenia dla towarów radioaktywnych i wartościowych. Z usług terminala korzystają najwięksi globalni spedytorzy. Rzeszowski port współpracuje również z agentami GSA. Na lotnisku w Jasionce swoje bazy RFS posiadają Lufthansa Cargo Poland oraz PLL LOT Cargo.

(red./źr. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.