Dodaj ogłoszenie o pracy


Komisja Europejska upraszcza przepisy dotyczące mobilności specjalistów

Za kilka lat przewidywane jest zmniejszenie liczby ludności w wieku produkcyjnym, a z drugiej strony wzrost zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych pracowników w Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska będzie upraszczać przepisy dotyczące mobilności specjalistów. Zdaniem Pracodawców proponowane rozwiązania usprawnią funkcjonowanie rynków pracy państw członkowskich.

 

Jak podają Pracodawcy RP - z badań Europejskiej Agencji na Rzecz Kształcenia i Szkolenia Zawodowego w Unii Europejskiej wynika, że w latach 2010-2020 o ponad 16 mln osób wzrośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych, przy jednoczesnym spadku (o 12 mln) zapotrzebowania pracowników o niskich kwalifikacjach. Wśród krajów szczególnie dotkniętych deficytem pracowników z wysokimi kwalifikacjami mogą znaleźć się Włochy, Grecja, Cypr, Irlandia oraz Hiszpania. Komisja Europejska już teraz próbuje przygotować się do tej sytuacji. Przygotowuje pakiet uproszczeń przepisów dotyczących mobilności specjalistów. Istotne jest z tego względu, że to właśnie specjaliści mogą stanowić podstawowe źródło wzrostu gospodarczego w UE. Dlatego niezbędne jest stworzenie unijnych standardów, mających na celu w sposób szybki i wiarygodny uznawanie kwalifikacji zawodowych. Jak podają w swojej informacji Pracodawcy RP - jednym z pomysłów jest wprowadzenie europejskiej legitymacji zawodowej.
Legitymacje będą wydawane w formie elektronicznego świadectwa, które umożliwi wysoko wykwalifikowanym pracownikom świadczenie usług lub zakładanie siedziby w innym państwie członkowskim. Inne rozwiązanie dotyczy pracowników służby zdrowia i jest związane z wprowadzeniem tzw. mechanizmu ostrzegania. Wskazane organy państwa członkowskiego będą zobowiązane do zgłoszenia organom wszystkich pozostałych państw członkowskich pracowników służby zdrowia, którym organ publiczny lub sąd zakazał wykonywania zawodu. Uchroni to pacjentów i służbę zdrowia przed sytuacjami, kiedy lekarze po otrzymaniu zakazu wykonywania zawodu w kraju ojczystym przeprowadzali się do innego kraju, by podjąć pracę, a inne państwa członkowskie nie były o tym informowane.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.