Dodaj ogłoszenie o pracy


Sposób na bezrobocie to partnerstwo publiczno-prywatne z urzędami pracy

Na koniec września zarejestrowanych było 40 469 bezrobotnych - takie dane podaje Urząd Pracy m.st. Warszawy - z czego aż połowa to osoby długotrwale bezrobotne, czyli pozostające bez pracy powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat.

 

Taki stan na warszawskim rynku pracy nie jest wyjątkiem, dotyczy rejonu całej Polski. - Przyczyny długotrwałego bezrobocia są złożone i bynajmniej nie wynikają tylko i wyłącznie z braku odpowiednich kwalifikacji. Niestety, pracownik powiatowego urzędu pracy nie jest w stanie rozwiązać tego problemu w kilka minut, jakie może poświęcić takiej osobie w urzędzie - mówi ekspert Pracodawców RP, Urszula Milewska-Marzyńska.

 

System pośrednictwa i poradnictwa zawodowego, w tym także ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, od dłuższego już czasu odbiega od realiów i zapotrzebowań gospodarki wolnorynkowej. Jak zatem poprawić sytuacje?
Jak podają eksperci Pracodawców RP jednym z rozwiązań, mogłoby być partnerstwo publiczno-prywatne, które doskonale sprawdza się np. w Wielkiej Brytanii. W tym kraju rząd zlecił aktywizacje osób długotrwale bezrobotnych firmom zewnętrznym, które są w stanie całościowo podejść do problemu, np. biorąc pod uwagę psychologiczny rys osoby pozostającej bez pracy, a nie tylko jego stricte zawodowe umiejętności.

 

Według raportu z sierpnia 2011 r., prestiżowego brytyjskiego think-tanku - Institute for Public Policy Research, długotrwale bezrobotni w Wielkiej Brytanii stanowią jedną trzecią ogółu bezrobotnych, przy czym wysokość zasiłków socjalnych w tym kraju często zachęca do dalszego korzystania ze statusu bezrobotnego. W Polsce wprowadzenie nowych rozwiązań wymagałoby przebudowania systemu prawnego związanego z pośrednictwem pracy.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.