Dodaj ogłoszenie o pracy


Pakiet Szejnfelda ułatwi podjęcie działalności gospodarczej

Instytucja wakacji ubezpieczeniowych oraz kredyt podatkowy dla rozpoczynających działalność gospodarczą zawarte w tzw. pakiecie Szejnfelda, to zdaniem Pracodawców RP może być pozytywnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców.
W opinii ekspertów Organizacji propozycje zawarte w tzw. pakiecie Szejnfelda należy uznać za pozytywne, bowiem mogą zmniejszyć obciążenia finansowe osób, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Poza tym zmiany te mogą pozytywnie wpłynąć na poziom bezrobocia, zachęcając osoby pozostające bez zatrudnienia do prowadzenia takiej działalności. Warto jednak podkreślić, że przedstawiony do konsultacji społecznych projekt zawiera normy prawne, które wymagają zmiany czy też doprecyzowania.

Ponadto warto byłoby zastanowić się nad przedstawieniem dodatkowych uproszczeń dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Dla przykładu korzystnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie obniżonej stawki podatku dochodowego do określonej kwoty limitu dochodu, czy zastosowanie różnego rodzaju ulg podatkowych, mających stymulować wybrane cele przedsiębiorczości, np. inwestycje, innowacyjność czy też zatrudnienie. Podobne rozwiązania stosowanie są w krajach UE.

Pracodawcy RP przypominają, że w pakiecie Szejnfelda zaproponowano, by w ramach tzw. wakacji ubezpieczeniowych w okresie pierwszych sześciu miesięcy po założeniu firmy przedsiębiorca został zwolniony z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a przez kolejne 24 miesiące płaciłaby te składki w wymiarze 20% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Natomiast w przypadku tzw. kredytu podatkowego zaproponowano przesunięcie momentu rozpoczęcia korzystania ze zwolnienia od momentu zarejestrowania prowadzenia działalności gospodarczej do pełnych 2 lat podatkowych. Następnie podatek należałoby zapłacić w ciągu pięciu lat w ratach w wysokości 1/5 wartości tego kredytu rocznie bez jakichkolwiek odsetek.
(źr. Pracodawcy RP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.