Dodaj ogłoszenie o pracy


430 miejsc pracy w wałbrzyskim Ronalu

Przedsiębiorca zamierzał zatrudnić 350 osób, natomiast już teraz pracę w Wałbrzychu znalazło ponad 430. W nowym zakładzie rocznie będzie produkowane 2 miliony felg dla takich marek jak Fiat, Mercedes, BMW czy Opel.
Inwestycja pochłonęła prawie pół miliarda złotych. Uroczyste otwarcie zakładu odbędzie się 10 stycznia.
Ronal zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otrzymał w 2011 r., a zakład rozpoczął działalność już w kwietniu 2013 r.

Koncern powstał w 1969 roku i należy do światowych pionierów na rynku felg aluminiowych. Swoje fabryki ma m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i w Portugalii. Około 10 mln samochodów na całym świecie jeździ na felgach produkowanych przez tę firmę.
W Wałbrzychu Ronal dołączył do innych motoryzacyjnych gigantów działających na terenie WSSE. Sąsiaduje m.in. w takimi potentatami jak Toyota, Mando, Faurecia, Quin czy NSK. Łącznie firmy te zainwestowały ponad 4,5 mld zł oraz zatrudniają prawie 8 tys. osób.

- Branża motoryzacyjna to jedna z trzech dominujących, najliczniej reprezentowanych branż w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – wyjaśnia Barbara Kaśnikowska, prezes „Invest-Parku”, spółki zarządzającej Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Firmy działające w WSSE produkują podzespoły i części na potrzeby producentów pojazdów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Powstają tu między innymi czujniki i sterowniki, wały napędowe, kulki do łożysk, materiały do wypełniania poduszek powietrznych – ale także takie elementy samochodów, jak siedzenia, kolumny kierownicze czy silniki.

za info Invest-Park

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.