Dodaj ogłoszenie o pracy


Celnicy przyjrzą się zaniżaniu wartości celnej tekstyliów i obuwia

W związku z zaobserwowanym w ostatnim czasie zjawiskiem sukcesywnego obniżania deklarowanej wartości celnej importowanych wyrobów tekstylnych i obuwia pochodzących z Dalekiego Wschodu, Służba Celna zintensyfikuje działania kontrolne ukierunkowane na przeciwdziałanie zaniżaniu wartości celnej tych towarów, a także eliminację oszustw w tym obszarze - czytamy w komunikacie resortu finansów.
Działania kontrolne będą oparte na analizie ryzyka i będą polegały na bardziej szczegółowym badaniu zgłoszeń celnych pod kątem wartości celnej sprowadzanych z Dalekiego Wschodu tekstyliów i obuwia. Będą one prowadzone w taki sposób, żeby nie zakłócić płynności obrotu towarowego tymi towarami.

W obrocie towarami należącymi do tej grupy towarowej Służba Celna stykała się w przeszłości z rażącym zaniżaniem wartości celnej. Zdarzały się nawet zgłoszenia celne odzieży o wartości zaniżonej dwudziestokrotnie.  
Zjawisko zaniżania wartości celnej importowanych towarów jest elementem nieuczciwej konkurencji wobec przedsiębiorców rzetelnie wywiązujących się z obowiązków celnych i podatkowych, a także okradaniem budżetu państwa (a w konsekwencji wszystkich Polaków).
za info Służba Celna

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.