Dodaj ogłoszenie o pracy


Szał zakupów w sieci do ostatnich chwil przed Wigilią


W ostatnim, pełnym tygodniu przed świętami Polacy wysłali o prawie 70 proc. więcej paczek niż w zwykłym okresie – taki jest odczyt Barometru Świątecznego Poczty Polskiej na chwilę przed Gwiazdką. Oznacza to, że w tym roku kupiliśmy więcej prezentów niż rok temu.
W tym roku gorączka świąteczna trwała do ostatnich dni przed Wigilią, co widać po liczbie wysłanych paczek.
Mierzący tę gorączkę Barometr za tydzień 16-22 grudnia odnotował odczyt 169,88 proc. Paczek było więcej niż tydzień wcześniej, gdy odczyt Barometru był o ponad 4 punkty procentowe niższy i zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, gdy odczyt wynosił 136,06 proc.
– W tym roku pod choinką znajdziemy więcej prezentów niż rok temu. Zdecydowanie więcej będzie też tych kupionych przez internet. Tegoroczna gorączka świąteczna trwała dłużej i była zdecydowanie wyższa niż rok temu. – mówi Paweł Majtkowski, analityk Poczty Polskiej. Dodaje jednocześnie, że przed rokiem ostatni pełny tydzień przed świętami przyniósł spadek liczby wysyłanych paczek. - W tym roku jest inaczej i Polacy chętnie wysłali prezenty do ostatnich dni przed Wigilią - podkreśla Paweł Majtkowski.
Odczyty Barometru Świątecznego Poczty Polskiej były publikowane raz w tygodniu w okresie od 27 listopada do dnia 24 grudnia 2013 r. na stronie barometrswiateczny.pl  
Barometr Świąteczny Poczty Polskiej to wyrażony w procentach stosunek liczby wszystkich paczek wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej w danym tygodniu do średniej przeciętnej liczby paczek wysłanych tygodniowo w okresie od 1 lutego do 31 października. Przykładowo: jeśli barometr pokazuje wartość 150%, to liczba wysłanych w tygodniu paczek przekracza średnią liczbę paczek wysłanych tygodniowo od 1 lutego do 31 października o 50%. Do barometru wliczane są wszystkie paczki pocztowej krajowe i zagraniczne, oraz przesyłki kurierskie Pocztex i EMS nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A.

za info Poczta Polska

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Rok 2024 był dobrym czasem dla rynku przemysłowo-logistycznego. Po przyspieszonym rozwoju w czasie pandemii, sektor wrócił na ścieżkę konsekwentnego wzrostu. W tym roku przekroczyliśmy 33 mln mkw. całego zasobu powierzchni magazynowej w kraju, co stawia nas na piątym miejscu w Europie. Wiele wskazuje na to, że kolejne 12 miesięcy będzie jeszcze lepsze.
Choć każda końcówka roku uważana jest za szczyt sezonu zakupowego, to wzmożone zapotrzebowanie na pracowników nie kończy się wraz z nadejściem świąt. Eksperci prognozują, że w sektorze magazynowym, logistyce i transporcie blisko 30-proc. wzrost zatrudnienia utrzyma się aż do połowy lutego 2025 r.
Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące przejrzystości płac, które mają obowiązywać od 7 czerwca 2026 r. Firmy zatrudniające ponad 50 osób będą musiały udostępniać dane o wynagrodzeniach, a te powyżej 100 pracowników dodatkowo raportować zgodność z zasadami równości płac.